Hlavní obsah
Harfistka Libuše Váchalová vystupovala po celém světě. Ilustrační fotografie. Foto: Profimedia.cz

Zemřela harfistka Libuše Váchalová

Harfistka a profesorka Pražské konzervatoře Libuše Váchalová ve čtvrtek zemřela. Bylo jí 87 let. Zprávu potvrdila její dcera, harfistka Jana Boušková.

Harfistka Libuše Váchalová vystupovala po celém světě. Ilustrační fotografie. Foto: Profimedia.cz
Zemřela harfistka Libuše Váchalová

„Své matce a jejímu nejen pedagogickému vedení vděčím za to, kým dnes jsem, nejen jako umělkyně, ale především jako člověk,” řekla Boušková. „Vždycky mě učila, že úspěch přichází po opravdu tvrdé práci, která nikdy nekončí. Je to pro mě moc smutný den a pro hudební svět nenahraditelná ztráta.“

My beloved mom - Czech harp soloist and distinguished teacher Libuse Vachalova - celebrates her significant anniversary...

Posted by Jana Boušková on Sunday, April 16, 2017

Libuše Váchalová vystudovala konzervatoř v roce 1952 a stala se harfistkou a klavírní korepetitorkou v Městských divadlech pražských. Spolupracovala s Filmovým symfonickým orchestrem, flétnistou Václavem Žilkou, hobojistou Františkem Hantákem a komorním orchestrem Sebastian.

(c) 2014 photo: Vojtech Vlk

Posted by Libuse Vachalova on Tuesday, April 14, 2015

„Po letech se stala sólistkou Tokijské filharmonie a hrála také s kvintetem Lyra nova, který sama založila. Od roku 1969 koncertovala Libuše Váchalová se svým manželem, flétnistou Jiřím Bouškem. Repertoár Libuše Váchalové obsahoval všechna stěžejní díla harfové literatury různých oblastí včetně hudby populární. Inspirovala též mnoho českých i zahraničních skladatelů k napsání několika desítek sólových i komorních opusů, které následně premiérovala,” dodala Martina Fišerová z agentury Šporcl Arts.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků