Hlavní obsah

Zemřel herec Jiří Ornest

Ve věku 70 let zemřel v neděli dopoledne herec, režisér, překladatel a dlouholetý člen Divadla Na zábradlí Jiří Ornest. O úmrtí informovala jeho rodina.

Zemřel herec Jiří Ornest

Manžel herečky Daniely Kolářové vystudoval DAMU a po působení v Divadle E. F. Buriana zakotvil v roce 1991 v souboru Divadla Na zábradlí.

Za roli ve hře Ritter, Denne, Voss byl v roce 1996 nominován na cenu Thalie. Za stejnou roli získal v témže roce Cenu Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon. V divadle ztvárnil další výrazné role. V režii Petra Lébla si zahrál například ústřední postavu v Čechovově Strýčku Váňovi.

Jiří Ornest na snímku z roku 2013

Foto: Veronika Šimková, ČTK

Ornest je známý i z řady projektů alternativního divadla. Spolu s hercem Petrem Svojtkou založil v 60. letech divadelní skupinu Růžový palouček, později byl i u projektů Divadla ve Foyer a Náhradního divadla. Se svým přítelem, hercem a moderátorem Janem Krausem nastudoval jeho hru Nahniličko. Věnoval se rovněž práci v televizi, rozhlasu a dabingu.

Jiří Ornest

Foto: Veronika Šimková, ČTK

Ornest pocházel z umělecké rodiny. Jeho otec byl divadelní režisér Ota Ornest, matka herečka Jarmila Smejkalová. Hercem byl i jeho strýc Zdeněk Ornest, dalším strýcem byl básník Jiří Orten.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků