Hlavní obsah
Režisér Zdeněk Troška natáčí nový film. Foto: Milan Malíček, Právo

Zdeněk Troška natáčí komedii Strašidla

Strašidla je název filmové rodinné komedie, kterou začal natáčet režisér Zdeněk Troška. Podle mluvčí projektu Uljany Donátové chce příběh plný fantazie navázat na slavnou tradici českých trikových snímků typu Dívky na koštěti či Jak utopit doktora Mráčka, v nichž se potkávala moderní současnost s pohádkovým světem nadpřirozených bytostí.

Režisér Zdeněk Troška natáčí nový film. Foto: Milan Malíček, Právo
Zdeněk Troška natáčí komedii Strašidla

Troška je znám populárními lidovými komediemi, které kdysi trhaly rekordy návštěvnosti, avšak u kritiky neuspěly. Jeho trilogii Slunce, seno... z 80. a začátku 90. let zhlédlo v kinech dokonce 8,4 miliónu lidí. Zatím poslední Troškův snímek Babovřesky 3 měl premiéru letos v lednu, do poloviny března ho vidělo 160 000 zájemců. Přitom první část přilákala v roce 2013 do kin 652 458 diváků, kteří v pokladnách nechali 86 miliónů korun. Pokračování mělo premiéru o rok později, návštěvnost činila čtvrt miliónu lidí.

"V hlavních rolích uvidíme Bronislava Kotiše jako hejkala Huga, Terezu Kostkovou v roli jeho ženy Patricie, Carmen Mayerovou jako její matku Žofii, Jiřího Dvořáka v roli vodníka Bubly a Sáru Sandevu jako vílu Jitřenku. Lidské pokolení zastupují například Vladimír Polívka coby úředník Patočka a Tereza Bebarová jako majitelka prádelny. Václav Postránecký si zahraje ředitele školy, třídní učitelku vytvoří Anna Polívková. Dále se na plátně objeví Petr Nárožný, Karel Dobrý, Matěj Hádek, Martin Pechlát a Petr Čtvrtníček," řekla Donátová.

Film se bude natáčet v interiérech i exteriérech Středočeského kraje, konkrétně v Lítni, Řevnicích, na zámku Líšno, v lázních Toušeň a v Praze. S premiérou počítá distribuční společnost Falcon 18. srpna 2016. Ve stejný den bude i na Slovensku.

Scénář napsal režisér spolu s Jiřím Kosem a Markem Kališem. Jde o příběh rodiny hejkala Huga, která žije poklidným životem ve staré vile na pokraji města. Změní to však vpád úředníka Patočky, který má na obecním úřadě ve správě evidenci budov. A jak zjistil, za dům už řadu let nikdo neplatí nájem a nikdo v něm ani oficiálně nechce bydlet, protože tu straší. Verdikt je nemilosrdný: zaplatit, nebo se vystěhovat. A tak musí strašidla do práce a jejich děti do školy.

Setkání s lidským světem, v němž platí jiná pravidla než v tom pohádkovém, přinese aktérům řadu komických i napínavých situací. Musí zapojit nejen kouzla a čáry, ale i rodinnou soudržnost, lásku a odvahu, aby dokázali přelstít úředního šimla a zvítězit nad nástrahami "obyčejných" lidí.

Podle Trošky byl základem Kosův maxiscénář jakési Addamsovy rodiny po česku. "Nejtěžší bylo vybrat základní linii příběhu a upravit ji pro celovečerní film," uvedl režisér, který prý v dětství preferoval v roli strašidel čerty a víly. Obsadit populární herce bylo podle něj složité. "Už proto, že skoro všichni hrají v televizních seriálech, a navíc zkouší v domovských divadlech a v dabingu, takže jsou časově nedostupní. Jak říkám - nejlepší je loutkový film. Herce pověsíš na hřebík a kdykoli ho potřebuješ, víš, kam sáhnout," dodal.

Za kamerou je Martin Duba, střihačem bude Dalibor Lipský a hudbu složí Miloš Krkoška. Producentem snímku je Fénix Film Dany Volákové a Michaely Flenerové.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků