Hlavní obsah
ČR bude reprezentovat Jan Švankmajer. Foto: Petr Hloušek, Právo

Začíná Mezinárodní filmový festival v Benátkách

Letošní 67. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách, který slavnostně začíná ve středu a skončí 11. září, nabídne v hlavní soutěži o nejvyšší ocenění, Zlatého lva, 24 filmů z 12 zemí. Letos je na festivalu zastoupena i Česká republika režisérem Janem Švankmajerem s jeho filmem Přežít svůj život.

ČR bude reprezentovat Jan Švankmajer. Foto: Petr Hloušek, Právo
Začíná Mezinárodní filmový festival v Benátkách

Předsedou poroty bude americký režisér Quentin Tarantino. Sedmačtyřicetiletý režisér, scenárista a herec už měl stejnou roli na filmovém festivalu v Cannes v roce 2004. Porota pod jeho vedením tehdy udělila hlavní cenu, Zlatou palmu, dokumentárnímu filmu amerického režiséra Michaela Moorea Fahrenheit 9/11, který ostře kritizoval tehdejšího amerického prezidenta George Bushe mladšího.

Za celoživotní dílo na benátském festivalu obdrží Zlatého lva čínský režisér působící v Americe John Woo, který se dostal do povědomí diváků zejména filmy Lepší zítřek a Zabiják.

Českou republiku zastupuje režisér Jan Švankmajer se svým nejnovějším filmem Přežít svůj život, který bude uveden mimo hlavní soutěž. Psychoanalytický snímek s komediálními prvky líčí příběh muže žijícího jeden život v realitě a druhý život ve snu. Švankmajer se těší celosvětovému uznání jako jeden z nejlepších žijících animátorů. Na festivalu oslaví své 76. narozeniny.

V hlavní soutěži festivalu bude uvedeno 24 filmů, z nich jeden má být překvapením. Organizátoři neoznámili ani režiséra tohoto snímku, ani jeho název. Film bude "odhalen" 6. září.

V hlavní soutěži 24 filmů


Letošní festivalový program označují italští filmoví kritici jako soupeření italských a amerických snímků. Americké filmy tvoří zhruba čtvrtinu ze soutěžících filmů. Hostitelská země je zastoupena čtyřmi filmy, jako je snímek režiséra Saveria Costanzose La solitudine dei numeri primi (Samota prvočísel) s Isabellou Rosselliniovou. V posledních letech však filmy z Apeninského ostrova spíše zklamaly, napsala agentura DPA.

Benátský ostrov Lido se letos podobá jakési filmové dílně. Filmový festival, který je nejstarší na světě, budou utvářet ti režiséři, kteří experimentují se vším, co mohou nabídnout výrazy soudobého vizuálního umění, slibuje umělecký ředitel benátského festivalu Marco Müller.

Příznivci filmového umění se budou moci pokochat hereckým uměním Dustina Hoffmana v kanadsko-italském filmu režiséra Richarda J. Lewise Barney's Version (Barneyho verze). Letošní ročník festivalu odstartuje snímek Black Swan (Černá labuť) režiséra Darrena Aronofskyse s Natalií Portmanovou a Vincentem Casselem. Jde o psychotriller o intrikách v newyorském baletním prostředí.

K vidění tu bude nový film americké režisérky Sofie Coppolové Somewhere (Kdesi), ale také snímek Juliana Schnabela Miral nebo nový film amerického režiséra Amose Poea La Commedia.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků