Hlavní obsah

Výstava Královský sňatek představuje vzácný rukopis o otci Jana Lucemburského

Jedním z exponátů, který je v reprodukcích do 6. února představen v pražském Domě U Zvonu na výstavě Královský sňatek, je vzácný rukopis ze Zemského archívu v Koblenci, který jako komiks ilustruje události ze života císaře Jindřicha VII. a také jeho syna, českého krále Jana Lucemburského.

Výstava Královský sňatek představuje vzácný rukopis o otci Jana Lucemburského

Trevírské nakladatelství Kliomedia vydalo faksimile tohoto unikátu, který lze v brožovaném vydání pořídit v Německu za poměrně „lidovou“ cenu 43 eur. Jak už to v historii bývá, malíři rukopisu se ve snaze o oslavu Lucemburků dopustili některých účelových lží.

Miniatura sňatku Elišky Přemyslovny

Na jedné z miniatur je vyobrazen sňatek Jana Lucemburského s dědičkou českého trůnu Eliškou Přemyslovnou. Oba novomanželé tu vypadají jako děti. Jako malý hošík však působil jen nezletilý Jan, osmnáctiletá Eliška byla už vyspělá žena se vším všudy. A právě proto si prý chtěla vzít raději Janova strýce Walrama, jenž by jí věkem odpovídal. Nakonec si to ale rozmyslela, zřejmě s ohledy na České království.

I cesta za císařskou korunou je autorem iluminací pojata jako triumfální cesta za slávou, což není zcela pravda. Jindřich se musel v Římě probíjet k bazilice sv. Petra barikádu za barikádou, až nakonec vše vzdal a korunovace se konala proti všem pravidlům na Lateránu.

Škoda, že faksimile, vydané v Německu pod názvem Der Weg zur Kaiserkrone, které je založeno především na krásných obrázcích, nelze koupit přímo na pražské výstavě. Bylo by tu velmi atraktivním upomínkovým předmětem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků