Hlavní obsah
Vladimír Brunton se zabývá vizuálním vysvětlením učení kabaly. Foto: Jan Šída, Právo

Vladimír Brunton vysvětluje kabalu pomocí obrazů

V pražském Czech Photo Centre je do 15. září k vidění výstava fotografa Vladimíra Bruntona Odhalená kabala. Kabala je spojená s duchovním židovským systémem. Nasává do sebe kromě náboženství i některé prvky mystiky. Je určitou cestou, jak přiblížit svou duši Bohu.

Vladimír Brunton se zabývá vizuálním vysvětlením učení kabaly. Foto: Jan Šída, Právo
Vladimír Brunton vysvětluje kabalu pomocí obrazů

Dokáže to však pouze zbožný jedinec. Pro nepovolaného může tato cesta představovat přímou trasu do záhuby. Na učení lze tedy pohlížet z mnoha úhlů a chápat je odlišnými způsoby.

Brunton kabalu chápe spíše jako vědu, která vysvětluje zásadní otázky světa a člověka. Jeho cílem, kromě estetického rozměru všech děl, je snaha přiblížit na snímcích zákonitosti přírody i lidské evoluce.

K dokonalosti vizuálního i duchovního vyjádření přispívá i materiál, na který své obrazy přenáší. Využívá stoleté techniky výroby ručního papíru a na něj pak klade obraz pomocí toho nejlepšího světelného zdroje na světě, totiž slunce. Výsledný obraz se prostřednictvím tohoto procesu mění v závislosti na okolním světelném prostředí, které ho obklopuje.

Díla pak připomínají prastará barokní plátna, starozákonní pergameny nebo rytiny z náboženských knih. I když tvůrce využívá moderních témat, díky archaické technologii působí všechna téměř biblicky. Problematika Babylonské věže, zmatení jazyků a odcizení člověka v postmoderních velkých městech vyjádřil autor spojením mýtické archaické stavby a momentkou z newyorského Times Square. Každému při pohledu na díla musí nutně dojít, že se za staletí na světě zase tak moc nezměnilo.

Tentýž pocit evokuje i Třetí úroveň tužeb člověka s podtitulem Další narůstající touha k předchozím je touha po moci a slávě. Je na ní Adolf Hitler svlečený do půl těla jako kulturista a siláckým gestem ukazuje naběhlý biceps. Jako protipól pak působí Čtvrtá úroveň tužeb člověka, na níž je astronaut na měsíčním povrchu.

Práce Vladimíra Bruntona jsou netradiční nejen tématem, ale i výtvarným postupem. Ovšem jejich skutečná hodnota je zakletá v tom, na co nás odkazují a jaké otázky nám navozují.

Může se vám hodit na Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků