Hlavní obsah

VIDEO: Píseň o kulturních grantech s pražským radním Richterem a Miloušem Jakešem

Anonymní song s hlasy pražského radního Milana Richtera a bývalého komunistického potentáta Milouše Jakeše se šíří internetem. Richter v písni nedobrovolně rapuje moudra o kultuře spolu s Jakešem, jehož výroky jsou zjevně vystříhány z legendárního proslovu z Červeného Hrádku, který byl už vydán i na CD. Na internetu je už také videoklip.

VIDEO: Píseň o kulturních grantech s pražským radním Richterem a Miloušem Jakešem

Autor, který se skrývá pod označením DJ Milan, evidentně nestojí na straně radního Richtera. Jinak by nespojoval jeho větu "kultura je, řekněme, velmi složitý mechanismus" s Jakešovým "třeba jsou umělci, kteří podepíšou nějaký pamflet a je to špatný pamflet," a následným "ti umělci, kteří to podepsali, žádnej z nás nebere takový platy."

Někteří pražští umělci s Richterem válčí kvůli financování kultury hlavního města a transformaci některých divadelních scén už řadu týdnů. Nyní vyhlásili Dny neklidu, které mají proběhnout 25. až 29. května v celé republice.

:. Milan Richter se stal nedobrovolným raperem.foto: ČTK/Roman Vondrouš

Protesty podporuje Národní divadlo v Praze i spousta osobností, jejichž činnost s divadlem souvisí jen velmi volně, např. zpěvačka Lenka Dusilová, Karel Plíhal, Yellow Sisters, The Plastic People of the Universe, Nightwork, Vodňanský+Skoumal a Natálie Kocábová. Petici Iniciativy pro kulturu, která požaduje mimo jiné Richterův odchod, už podepsalo přes 19 500 občanů.

Richter: podle mě je klip povedený

„Podle mě je ten klip povedený, po Václavu Klausovi, Pavlu Bémovi, Mirkovi Topolánkovi a nakonec i Jiřím Paroubkovi je i má osoba námětem divadelní hry, teď mám ještě klip,“ řekl Právu Richter. Na dotaz, jak hodnotí obsah klipu dodal: „Zagorová si ty peníze vydělala sama, tady ti lidé žádají peníze z rozpočtu města, z peněz daňových poplatníků“.

„Na magistrát jsme udělali kabaret a mělo to takový ohlas, že jsme několikrát přidávali. Nebylo to tím, že my jsme tak dobří, ale v tom, že na magistrátu jsou tak blbí,“ řekl už v pondělí na setkání divadelníků s novináři herec a principál divadla Semafor Jiří Suchý. Hovořil o nedávno uvedené divadelní hře Děti kapitána Granta, tak přitom dnes mnoho lidí nazývá právě radního Milana Richtera kvůli jeho aktivitám v grantové politice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků