Hlavní obsah

V pražské Arše skončily produkce hamburského divadla Kampnagel

Dva večery (20. a 21. dubna) představovalo hamburské divadlo Kampnagel v pražské Arše svou inscenaci Všechno je jinak, jež je součástí česko-německého projektu Zipp 68/89 – Umění. Doba. Dějiny iniciativy Spolkové kulturní nadace.

V pražské Arše skončily produkce hamburského divadla Kampnagel

Režisér Thorsten Trimpop (narozen 1972) přivedl na scénu čtveřici neherců, aktivních účastníků dění šedesátých let 20. století. Za českou stranu to jsou programátor, jeden z prvních signatářů Charty 77 Václav Trojan a jeho přítel ze studií Ivan Hartl, od roku 1968 žijící v emigraci v Londýně.

Za německou dvojčata Jutta Winkelmannová a Gisela Gettyová, jež prošla cestu od levicového nadšení přes exil v Itálii a USA, kde se stýkala s osobnostmi umělecké bohémy, až po návrat do Německa v devadesátých letech.

Všichni (Hartl z videozáznamu) vyprávějí o svých prožitcích ze šedesátých let a rozvíjejí více či méně naivní politické i osobní úvahy na téma demokracie, paměť, láska, přesvědčení. Výsledný tvar lze jen těžko nazvat divadelní hrou či inscenací.

Jeho síla je v autenticitě aktérů, jejich projev ale nepřesáhne hranici vyprávění. Ve srovnání s produkcemi sdružení Rimini Protokoll, využívajících rovněž projevu neherců, strádala hamburská inscenace neujasněnou koncepcí i absencí výrazného divadelního gesta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků