Hlavní obsah
Katherine Waterstonová a Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny. Foto: Warner Bros

Úspěšné série a jak je (ne)opustit

V listopadu vstoupí do kin film Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny, další příběh z čarodějného světa J. K. Rowlingové. Nedokáže se od něho odpoutat ani poté, co uzavřela svou úspěšnou knižní ságu o Harrym Potterovi.

Katherine Waterstonová a Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny. Foto: Warner Bros
Úspěšné série a jak je (ne)opustit

Fantastická zvířata a kde je najít je celkem útlý knižní svazek, učebnice, kterou používá Harry Potter a jejímž autorem je Mlok Scamander. V češtině vyšla poprvé v roce 2002 a sloužila jako doplněk ke zmíněné potterovské sérii. Společně s ní vyšly Bajky barda Beedleho, které hrají důležitou roli v knize Harry Potter a relikvie smrti, a příručka Famfrpál v průběhu věků od Kennilworthyho Whispa, z níž Potter čerpá informace o svém oblíbeném čarodějném sportu.

Autorkou všech knížek je samozřejmě J. K. Rowlingová. Pro běžné čtenáře nejde o nijak zásadní svazky, jsou to spíš knižní fetiše určené kovaným potterofilům.

Volání detektivky

Při jejich četbě si nicméně uvědomíme, jak propracovanou vizi Rowlingová při psaní knih o zjizveném mladistvém čaroději měla, jak moc jí na jejím čarodějném světě záleží a jak se jí z něho nechce. Pomiňme divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě autorů Johna Tiffanyho a Jacka Thorna a soustřeďme se na Fantastická zvířata a kde je najít.

V roce 2016 se knížečka dočkala filmové podoby. Nešlo o adaptaci, to by v tomto případě nebylo možné, vždyť v ní není děj, jde opravdu jen o fiktivní učebnici. Rowlingová se jí jen volně inspirovala a sepsala původní scénář příběhu, v němž hlavní roli hraje Mlok Scamander (ztvárnil jej Eddie Redmayne) a odehrává se v době před událostmi z Harryho Pottera.

Film natočil David Yates, jenž režíroval potterovské filmy, počínaje „pětkou“ Harry Potter a Fénixův řád. Jeho jméno najdeme i v titulcích snímku Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny, v nichž se krom Mloka a Gellerta Grindelwalda (hraje ho Johnny Depp) setkáme i s mladým Albusem Brumbálem (Jude Law) nebo alchymistou a objevitelem tajemství kamene mudrců Nicolasem Flamelem v podání Brontise Jodorowského, syna známého režiséra, spisovatele, mystika, filozofa a komiksového scenáristy Alejandra Jodorowského.

Snímek bude mít v českých kinech premiéru 15. listopadu. V roce 2020 by měl být uveden třetí díl, přičemž v plánu jsou ještě dva další, samozřejmě podle scénářů Rowlingové.

Není snadné se od tak divácky a komerčně úspěšné franšízy odpoutat, byť ke cti spisovatelky je nutno říct, že nechce být zaškatulkovaná jen jako autorka Harryho Pottera. Po dopsání potterovské ságy přišla v roce 2012 s románem Prázdné místo (v českém překladu o rok později), což byl úkrok do zcela jiného žánru.

O pár let později se vrhla na svůj oblíbený detektivní žánr, když knihou Volání kukačky odstartovala sérii se svérázným soukromým vyšetřovatelem Cormoranem Strikem a jeho asistentkou Robin Ellacottovou. V češtině dosud vyšly tři díly – kromě Volání Kukačky ještě Hedvábník a Ve službách zla. Nejnovější Lethal White je zatím k mání v anglickém originále.

Oživl i Holmes

Snaha odpoutat se alespoň částečně od svého erbovního díla a vyzkoušet si i trochu jiný žánr je v případě Rowlingové sympatická. Zvlášť když si vybavíme příklady spisovatelů, kteří se stali oběťmi svého nejslavnějšího díla. Vzpomeňme třeba Britku Sue Townsendovou, autorku Tajného deníku Adriana Molea. Původně svěží a celosvětově úspěšné literární dílo ztratilo v dalších pokračováních svou hlavní devízu.

Tím, že autorka nechala svého hrdinu zestárnout, přišla o onen kouzelný střet hloubavého a zároveň hormony zmítaného puberťáka se světem dospělých. Stárnoucí Adrian Mole už prostě nevyvolává onen soucitný a úlevný smích, ale je jen trapný a otravný.

Nebylo by fér nezmínit, že Townsendová nepsala jen Adriana Molea. Její další knihy Inkognito, Královna a já nebo Coventry na útěku ale zůstaly ve stínu osmidílné série o britském nejdříve školákovi, posléze neúspěšném spisovateli.

Podobně dopadl i C. D. Payne, autor série Mládí v hajzlu s hlavní postavou Nickem Twispem, což je americká verze Adriana Molea. Zatímco první tři díly měly půvab, vtip a švih, v následujících už Nickovy eskapády působily chtěně, vykonstruovaně a rozbřednutím do rovněž osmi svazků se původní náboj zcela vyčerpal.

I Payne se několikrát od svého hrdiny odpoutal, pak se k němu ale vždy pokorně vrátil. Uvědomil si, že čtenářstvo od něj prostě bude nadále vyžadovat Nicka Twispa a – v pozdějších knihách – jeho potomstvo a příbuzenstvo.

Nemějme to ale autorům postav, jejichž věhlas překročil rámec jedné knihy, za zlé. Koneckonců, i slovutný Sir Arthur Conan Doyle, který se odvážil nechat zemřít Sherlocka Holmese, neboť už mu geniální detektiv lezl na nervy, podlehl nátlaku rozhořčených fanoušků a nechal jej vstát z mrtvých.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků