Hlavní obsah
Helena Třeštíková Foto: Petr Hloušek, Právo

Třeštíková: Ve střetu zájmů bych jako radní nebyla

Na veřejné slyšení do Poslanecké sněmovny přišli v úterý kandidáti do Rady České televize. Kandidáti mají pět minut na to říct něco o sobě a deset minut na zodpovězení dotazů poslanců. Ti se jich ptají například na to, jaké zájmy chtějí v radě hájit a na co se chtějí zaměřit.

Helena Třeštíková Foto: Petr Hloušek, Právo
Třeštíková: Ve střetu zájmů bych jako radní nebyla

Jako první předstoupil před výbor děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jakub Končelík, kterého do Rady ČT navrhla jeho mateřská univerzita. Jako jeden ze svých cílů označil to, aby se podařilo dohledávat úspory a směřovat je k zaměstnancům. „Televize je klenot národní, ale ten klenot dělají lidé,” řekl.

Po něm vystoupil například bývalý generální ředitel Českého rozhlasu Richard Medek. Řekl mimo jiné, že by podpořil tvorbu pro děti. Ekonom Radek Žádník, který dříve působil v ČT jako ředitel programových okruhů, čelil dotazu Daniela Korteho (TOP 09) ohledně možného konfliktu zájmů, protože jeho manželka je herečka Dejvického divadla. Žádník se nedomnívá, že by ve střetu zájmů byl. Podotkl, že za dobu jeho působení v ČT tam jeho manželka získala jednu roli a po jeho odchodu už žádnou nedostala.

Na možný střet zájmů se ptal i poslanec Vítězslav Jandák dokumentaristky Heleny Třeštíkové. Odpověděla mu, že Asociace producentů v audiovizi, která ji navrhuje, ji ujistila, že právníci ČT v tom problém nevidí. Řekla, že v televizi pracuje dlouhou dobu a že situace by se mohla posuzovat jako střet zájmů, pokud by se zvýšil objem její práce. „Což se rozhodně nestane, protože objem mé práce je konstantní,” dodala.

Citlivé informace o odměnách 

Bývalý senátor a odborník na svobodu informací Oldřich Kužílek řekl, že by chtěl nabídnout své zkušenosti z oblasti transparentnosti. „Myslím si, že u České televize lze sledovat některé problémy v této oblasti,” řekl a jako příklad uvedl, že na webu ČT nenalezl její rozpočet za rok 2013. Překvapilo ho také, že ČT v poslední době údajně odmítla některé žádosti o informace týkající se odměňování vrcholných manažerů.

Někdejší moderátor ČT a mluvčí úřednické vlády Jana Fischera Roman Prorok mimo jiné řekl, že nehodlá kritizovat zpravodajství ČT jen proto, aby se zalíbil poslancům, i když on sám má řadu výhrad. Souhlasí s tím, že je nutné přijmout nový zákon o ČT. Na dotaz poslanců také vysvětloval, za jakých okolností kdysi z ČT odešel.

V pátek bude slyšení pokračovat a na řadu přijdou především kandidáti do Rady Českého rozhlasu. Sněmovní volební výbor pak provede konečný výběr kandidátů; na šest míst v Radě České televize jich má být 18 a na tři místa v Radě Českého rozhlasu devět. Z nich bude volit Sněmovna zřejmě na březnové schůzi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků