Hlavní obsah
Ministr kultury Václav Riedlbauch. Foto: Petr Horník, Právo

Točna v Krumlově zůstane nejméně do roku 2015

Otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku zůstane na svém místě přinejmenším do roku 2015. I poté by ale podle ministra kultury Václava Riedlbaucha, byť třeba v jiné podobě a na jiném místě, mělo toto netradiční venkovní divadlo v Krumlově hrát. Ministr to řekl novinářům po jednání se zástupci Jihočeského kraje, Jihočeského divadla, Českého Krumlova a Českých Budějovic.

Ministr kultury Václav Riedlbauch. Foto: Petr Horník, Právo
Točna v Krumlově zůstane nejméně do roku 2015

Kolem točny panují několik let obavy, které plynou zejména z různých interpretací výtek UNESCO vůči ČR; výbor světového dědictví, který v roce 1992 zapsal centrum Českého Krumlova na svůj prestižní seznam, požaduje točnu odstranit.

"Jedna věc je UNESCO, druhá věc souvisí s provozem divadla," řekl Riedlbauch. Uvedl, že ministerstvo se nyní zabývá projektem národního centra exteriérového divadla, jehož součástí by mohla být i točna. V Krumlově má podle ministra právě v točně tradici i diváky. Centrum by se zabývalo i různými formami pouličního divadla, které je stále populárnější. Podle Riedlbaucha ale nemá žádné institucionální zázemí.

Součástí projektu je i revitalizace "historického divadelního tvaru". V zámecké zahradě v Krumlově se dříve divadlo hrálo na mnoha dalších místech, dnes se však pro tento účel nevyužívají - například jezírko v zadní části zahrady. Projekt podle ministra řeší i točnu.

Peníze z EU


Na projekt by podle něj bylo možné čerpat peníze ze strukturálních fondů EU z oblasti na projekty oživování památek. Peníze ze strukturálních fondů je možné čerpat do roku 2013 a projekty musí být hotové do roku 2015; tento termín by vyhovoval i dohodě, podle níž by točna v současné době měla zmizet do roku 2016. Tento závazek obsahuje dopis, který výboru UNESCO zaslala v lednu 2007 tehdejší ministryně kultury Helena Třeštíková.

Současná točna, kromě toho, že vadí UNESCO, má podle Riedlbaucha omezenou životnost, za osm až deset let by se musela řešit její bezpečnost. "Opustili jsme myšlenku točny mimo zahradu," řekl. To však znamená, že pokud by se točna stěhovala, bylo by to jen o několik desítek metrů.

V jednání je několik variant - točna v současné podobě, točna zapuštěná do země či montovatelná konstrukce. V současné době se podle něj zpracovávají expertizy jednotlivých variant. Jen demontáž točny a revitalizace zahrady by podle něj přišla na 140 milionů korun. Projekt na dotaci ze strukturálních fondů má výhodu v tom, že 85 procent platí EU, jen 15 procent žadatel.

Ředitel Jihočeského divadla, které točnu provozuje, řekl, že po dnešním jednání je pro něj důležité, že točna bude hrát přinejmenším do roku 2015, a může tedy připravovat program. Starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička řekl, že pokud nebude točna v nové podobě, neustoupí město ze svých požadavků na její setrvání na současném místě.

Bývalý ministr kultury a poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD) byl po dnešním jednání skeptický. "Vypadá to, že tu v jednu chvíli budou dokonce dvě točny," řekl. Nabízená řešení jsou podle něj příliš nákladná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků