Hlavní obsah

Světová premiéra Martinů zazní ve Státní opeře Praha

Světová premiéra Nocturna č. 1. fis moll zazní na koncertu Bohuslav Martinů Gala k 50. výročí úmrtí významného českého skladatele (8.12.1890 – 28.8.1959), který pořádá Státní opera Praha 1. a 2. října jako součást celoročního programu Martinů revisited.

Světová premiéra Martinů zazní ve Státní opeře Praha

„Je pro mě velká čest, že mohu být při tom. To se dirigentovi zas tak často nestává,“ řekl v rozhovoru pro Právo dirigent koncertu Charles Olivieri-Munroe, dlouholetý šéfdirigent Severočeské filharmonie, který zároveň spolupracuje s předními světovými orchestry.

Bohuslav Martinů

Foto: Archiv, Právo

Dramaturgie koncertu si zároveň připomíná slavnou minulost Státní opery Praha. Symfonické preludium Skála, které program otevírá, vzniklo z podnětu někdejšího šéfa opery Nového německého divadla (nynější Státní opery Praha), dirigenta Georga Szélla, Saltarello z opery Mirandolina upomene na světovou premiéru této opery, která se odehrála před padesáti lety právě zde, v tehdejším Smetanově divadle.

Na operní tradici budovy navážou i ukázky z oper Bohuslava Martinů Ariadna a Divadlo za bránou. Program zakončí provedení zřídka uváděné kantáty Česká rapsodie pro baryton, smíšený sbor, orchestr a varhany.

Dirigent koncertu Charles Olivieri-Munroe

Foto: Archiv, Právo

Na galakoncertu vystoupí pod taktovkou Charlese Olivieriho-Munroa orchestr a sbor Státní opery Praha a jako sólisté sopranistka Simona Šaturová, barytonista Svatopluk Sem a tenorista Martin Šrejma. Zbývající vstupenky na oba koncerty jsou dosud v prodeji v pokladně Státní opery Praha.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků