Hlavní obsah
Komedie Svátky klidu a míru Foto: Film Europe

Severský humor. Vánoce jako bitva příbuzných a učitelka válčící s korporací

Filmy jako Svátky klidu a míru a Žena na válečné stezce mají být hlavními lákadly festivalu severských filmů Scandi, který se koná od 10. do 13. ledna v 15 českých městech.

Komedie Svátky klidu a míru Foto: Film Europe
Severský humor. Vánoce jako bitva příbuzných a učitelka válčící s korporací

Komedie Svátky klidu a míru se odehrává u rodinného krbu. Milá dánská hospodyňka pořádá o svátcích velké večeře, které se mohou nebezpečně zvrtnout. Přijede třeba problematická sestra, kterou nikdo nezval, a přitáhne s sebou cizí lidi, nebo zaskočí bezelstně upřímná cizí holčička, o kterou se nemá kdo starat.

Dokážete říct příbuzným, že jejich slavné nakládané zelí je hnusné? A kdo bude dědit po babičce? Svátky klidu a míru se nevyhýbají černému humoru. Vyplavou v nich témata jako smrt, láska, nenávist, zklamané ambice a věčné rodinné hádky.

Hostem přehlídky bude islandský režisér Benedikt Erlingsson, který přiveze film Žena na válečné stezce a osobně uvede premiéru 12. ledna v kině Lucerna.

„První Erlingssonův dlouhometrážní film O koních a lidech, jenž režíroval a k němuž současně napsal scénář, získal 20 mezinárodních ocenění, včetně Ceny pro režisérský debut na filmovém festivalu v San Sebastianu v roce 2013 a Filmové ceny Severské rady v roce 2014. Mimoto je Benedikt Erlingsson držitelem ceny Gan Foundation for Cinema za rok 2016. Žena na válečné stezce je jeho druhým celovečerním filmem. Snímek získal hlavní cenu sekce Týden kritiků z festivalu v Cannes 2018, cenu LUX Prize Evropského parlamentu za nejlepší film roku 2018 a nominaci na Nejlepší evropskou herečku (EFA) pro Halldóru Geirharðsdóttir,“ poznamenala Hedvika Petrželková ze společnosti Film Europe.

Žena na válečné stezce

Foto: Filmeurope

Padesátnice Halla z filmu Žena na válečné stezce je zdánlivě spořádaná učitelka a sbormistryně, ale pod klidným zevnějškem dříme víc, než se na první pohled zdá. Tvrdá a nekompromisní žena má druhý život – vede totiž soukromou válku s průmyslovými giganty, kteří ničí islandskou krajinu. Nejhledanější žena ostrova řeší s lukem v ruce dilema mnohých z nás: jak svým dílem přispět k tomu, aby nedošlo k ekologické a sociální katastrofě?

V sekci Komedie, ze kterých mrazí, navíc poběží oceňovaný dánský film Čtverec (režie Ruben Östlund) i další film režiséra Östlunda Vyšší moc, islandská komedie Fúsi (režie Dagur Kári) a švédský Muž jménem Ove (režie Hannes Holm). Celý program festivalu je na scandi.filmeurope.eu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků