Hlavní obsah
Úspěšné knihy Evžena Bočka míří po divadle také na filmové plátno. Režie snímku se ujal Jiří Vejdělek. Foto: Evolution Films

Režisér Jiří Vejdělek začal natáčet Poslední aristokratku

Pět zámků: Lemberk na Liberecku, Buchlovice u Uherského Hradiště, Rájec v okrese Blansko, Jaroslavice na Znojemsku a Milotice v okrese Hodonín, využijí v následujících týdnech filmaři pro natáčení literárních bestsellerů Poslední aristokratka a Aristokratka ve varu. Snímek režíruje Jiří Vejdělek. Hlavní role, Newyorčana Franka a dědice hradu Kostka, ztvární Hynek Čermák, jeho ženu Vivien pak Tatiana Vilhelmová.

Úspěšné knihy Evžena Bočka míří po divadle také na filmové plátno. Režie snímku se ujal Jiří Vejdělek. Foto: Evolution Films
Režisér Jiří Vejdělek začal natáčet Poslední aristokratku

„Hlavní prostředí příběhu není rozhodně všední, protože být zámeckým pánem se nepoštěstí každému. O to reálněji musí ovšem filmová Kostka vypadat. Žádný ateliér, točit budeme ve skutečných historických objektech,“ říká Jiří Vejdělek a dodává: „Mám k dispozici fantastické herce, které povedu k přesnému komediálnímu hraní, aby současná herecká generace přispěla k oživení tradice komediálního herectví v naší kinematografii.“

Původně literárních postav se ujala česká herecká esa. Nechybějí mezi nimi Vojtěch Kotek, Hynek Čermák nebo Tatiana Vilhelmová.

Foto: Evolution Films

Jiří Vejdělek k filmu napsal také scénář, respektive adaptoval jej právě na základě knižních bestsellerů Evžena Bočka. V minulosti u českých diváků podobně uspěl s Účastníky zájezdu, knihy dalšího oblíbeného českého spisovatele Michaela Viewegha. Na Vejdělkův snímek do kin v roce 2006 přišlo přes 800 tisíc lidí.

Hynek Čermák jako Frank Kostka se svou filmovou dcerou Marií (Yvona Stolařová)

Foto: Evolution Films

Filmaři začali natáčet na zámku Lemberk na Liberecku začátkem února. Vedle zámků budou pracovat také v Praze. Natáčejí na širokoúhlý formát cinemaskopu, za kamerou stojí Vladimír Smutný.

Kostýmní výtvarnicí filmu je Katarína Hollá a jeho architektem Martin Kurel.

Velkou roli si ve snímku, který do českých kin půjde na podzim, zahrál i Martin Pechlát.

Foto: Evolution Films

Snímek uvede do kin 24. října 2019 distribuční společnost Falcon.

Anketa
Chodíte do kin rádi na adaptace svých oblíbených knih?
Ano
83.8 %
Ne
16.2 %
Celkem hlasovalo 309 čtenářů.

Film Poslední aristokratka

  • Film začíná na sklonku roku 1996 ve chvíli, kdy Newyorčan Frank (Hynek Čermák) získá díky svým šlechtickým předkům v restituci zpět dávné rodové sídlo – zámek Kostka.
  • Hrabě František Antonín Kostka z Kostky se tak po více než 40 letech chystá s dcerou Marií (Yvona Stolařová) a temperamentní ženou Vivien (Tatiana Vilhelmová) na návrat do Čech.
  • Čerství aristokraté, neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou, někdejší vlast znají jen z vyprávění, restituci zámku za ně řeší právní zástupce Benda (Vojtěch Kotek).
  • Po příjezdu rodina zjišťuje, že se zámek nachází ve stavu pozvolného rozkladu. Jedinými stálými obyvateli jsou kastelán Josef (Martin Pechlát), bodrá hospodyně paní Tichá (Eliška Balzerová) a hypochondrický údržbář a zahradník pan Krása (Pavel Liška).
  • Nejblíže v okolí, na sousedním zámku Hvězda, bydlí mladý šlechtic Max (Zdeněk Piškula) z početného rodu Launů.
  • Zatímco osazenstvo Kostky pozvolna procitá z mátožného spánku porevolučních let, Kostkovi stojí před těžkou volbou, zda generacemi vybudované sídlo prodat a vrátit se do Ameriky, či ho zachránit.
  • Ve filmu dále hrají Tatiana Pauhofová nebo Zdenka Procházková.
  • Do kin půjde film 24. října 2019
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků