Hlavní obsah
Michal Kern v roli mladého šlechtice Maxe Launa, Anna Polívková jako Marie Kostková z Kostky. Foto: Jiří P. Kříž, Právo

RECENZE: Přežije Poslední aristokratka naši dobu?

Když má Amerika Posledního Mohykána, proč by Česko nemohlo mít Poslední aristokratku?! Napsal ji Evžen Boček, prodalo se jí hodně přes sto tisíc, zalíbila se Janu Hrušínskému a pro jeho Divadlo Na Jezerce ji zdramatizoval a nastudoval Arnošt Goldflam.

Michal Kern v roli mladého šlechtice Maxe Launa, Anna Polívková jako Marie Kostková z Kostky. Foto: Jiří P. Kříž, Právo
RECENZE: Přežije Poslední aristokratka naši dobu?

Jen pro ty, kdo ji nečetli: Marii z moravského hraběcího rodu Kostků z Kostky, třetí toho jména, táhne na pětadvacet, tedy na rok, který nepřežily obě její předchůdkyně. Po Únoru žijí Kostkové v Americe, jenomže se do toho připletou sametové restituce. Úspory spolyká převoz popela předků do vlasti a pokuta za to, že je chtěli propašovat. Takže na rodinné sídlo se vracejí v duchu pověstného českého rovnostářství chudí jako kostelní myši.

Nedostižným mustrem úspěchu stává se pro rodinku, kterou na jevišti představují Anna Polívková (Marie), Jan Hrušínský a Miluše Šplechtová (její rodiče), kníže Schwarzenberg.

Také zděděný personál má ideály. Kuchařka Tichá (Jitka Sedláčková) Helenku Vondráčkovou včetně její Řitky. Hypochondr a zahradník pan Krása (Petr Pelzer) dům vedle nemocnice a skeptik kastelán Josef (Martin Sitta) zase aspoň na sedm let jako za komunistů zavřený hrad v rekonstrukci, protože nemá rád lidi, zejména návštěvníky.

Miluše Šplechtová jako Vivien Kostková, Kristýna Hrušínská v roli manažerky Milady.

Foto: Jiří P- Kříž, Právo

Ambice na neproniknutelně zadumaný a spletitě existenciální příběh Goldflamovy komedie jsou nulové, neboť do pražského Divadla Na Jezerce jsou lidé zvyklí chodit „na jiné myšlenky“, které je osvobozují od vlastních chmur. To je také důvod, proč novou komedii uvede dokonce i na Silvestra.

Vlastně je všechna naše typicky česká polistopadová selanka i na jevišti oproštěna vší dobové trudnomyslnosti. Její líbivou melodii stvrzují kostýmy a scéna Petry Goldflamové Štětinové, a nakonec i legrační hudební mezihry Milana Potočka.

Kritici se budou možná cítit podvedeni, protože už dlouho neviděli Pytlákovu schovanku ani Limonádového Joea. Ale vezměte jed na to, že Poslední aristokratka potěší i Vondráčkovou se Schwarzenbergem. Potlesků na otevřené scéně aspoň na premiéře bylo nepočítaně.

Evžen Boček – Poslední aristokratka
Režie a dramatizace: Arnošt Goldflam, scéna a kostýmy: Petra Goldflamová Štětinová. Premiéra 7. prosince v Divadle Na Jezerce Praha.

Celkové hodnocení: 80 %

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků