Hlavní obsah
Polský film Volyň Foto: Forum Film Poland

Polský film o masakrech na Volyni v Kyjevě raději nepromítají

Promítání polského historického filmu Volyň o etnických čistkách za druhé světové války, plánované na úterý v Kyjevě, bylo na žádost ukrajinského ministerstva zahraničí odvoláno.

Polský film Volyň Foto: Forum Film Poland
Polský film o masakrech na Volyni v Kyjevě raději nepromítají

„Obávali jsme se toho, co film Volyň může vyvolat v ulicích, že mohou být protesty,” vysvětlil v rozhlase ukrajinský velvyslanec ve Varšavě Andrij Deščycja.

Projekci s účastí režiséra chtěl uspořádat Polský institut v jednom z kin v ukrajinské metropoli. Vedení této kulturní instituce se nakonec rozhodlo vyhovět „naléhavému doporučení” ukrajinské diplomacie, podle které je nejprve třeba veřejnost na snímek Wojciecha Smarzowského připravit. Podle polského ministerstva zahraničí, pod které institut spadá, bylo promítání zrušeno „z technických důvodů”.

Film zachycuje polský pohled na etnické čistky na Volyni za druhé světové války, během kterých byly zabity desítky tisíc lidí. Letos v červenci Sejm, dolní komora polského parlamentu, označil vyvraždění zhruba 100 0000 Poláků za genocidu spáchanou ukrajinskými nacionalisty. Poláci v odvetě tehdy podle odhadů zabili na Volyni a Haliči od několika tisíc až po 20 000 ukrajinských obětí.

Velvyslanec Deščycja film již viděl a považuje jej za „velice emocionální”, „antinacionalistický, ale ne úplně protiukrajinský”. Postrádá však ve snímku postavu normálního, běžného Ukrajince, „jakých bylo 90 procent”. Nemyslí si, že film může zničit polsko-ukrajinské vztahy, určitě je však vnímaný v obou zemích rozdílně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků