Hlavní obsah
Tomáš Linka se na události dívá s nadhledem. Foto: Jan Handrejch, Právo

Paměti countrymana: Tomáš Linka zpíval písně Cashe i Stones

Kniha Paní má se má, paměti countrymana (Stair Jumper, 181 stran, 232 Kč) je biografie hudebníka Tomáše Linky. Jeho kariéra je spojená především s kapelami White Stars, Greenhorns (Zelenáči), Fešáci, Kanafas a Přímá linka. Protože se na profesionální scéně pohybuje od roku 1972, má témat k vyprávění víc než dost.

Tomáš Linka se na události dívá s nadhledem. Foto: Jan Handrejch, Právo
Paměti countrymana: Tomáš Linka zpíval písně Cashe i Stones

První, co čtenáře příjemně překvapí, je rozsah publikace. Má charakter krátké stručné výpovědi zabývající se jen podstatnými údaji, takže ji lze přečíst jedním dechem. Autor je při vyprávění vtipný a pečlivý.

Dozvíme se, že Linka svůj první text Jarní zpráva (na albu Písně větru z hor) napsal k písni, kterou v originále zpíval Tommy Cash, mladší bratr Johnnyho.

Obal knihy

Foto: Stair Jumper

Jeho nejslavnější skladba Paní má se má, jež dala jméno knize, zase pochází z repertoáru Johna Denvera. Ovšem nejpřekvapivější je bezpochyby informace, že oblíbenou Doktore, pomozte (z repertoáru Fešáků), pojednávající o klokanovi s tyčí, napsali Rolling Stones jako Dear Doctor.

Odstup a nadhled

Autor se nevyhýbá ani negativním stránkám. Popisuje problematické vztahy mezi muzikanty. Vrací se ke svým neshodám s Janem Vyčítalem, které vyústily v jeho odchod a pozdější angažmá ve Fešácích. Na druhou stranu připomíná, že mu je vděčný za to, že ho jako mladíka vzal do kapely.

Největším kladem knihy je, že se Linka dívá na všechny události z odstupu a s nadhledem. Nikoho nevyzdvihuje a nikoho jednostranně nehaní. Na konci knihy se v jedné kapitole zabývá také countryovou módou. Vypráví o tom, jak se v jednotlivých skupinách a časech měnila a jak se proměňovala i u něj samotného.

Stejně tak netypická pro hudební biografie je pasáž, v níž dává čtenáři vodítka pro poslech u nás málo známých interpretů moderní americké country.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků