Hlavní obsah
Helena Vondráčková Foto: Petr Hloušek, Právo

Osobnosti vyzvaly Vondráčkovou, ať zanechá sporů s Kubišovou

Řada osobností kulturního i veřejného života v pondělí vyzvala populární zpěvačku Helenu Vondráčkovou, aby zvážila své soudní spory s bývalou kolegyní Martou Kubišovou.

Helena Vondráčková Foto: Petr Hloušek, Právo
Osobnosti vyzvaly Vondráčkovou, ať zanechá sporů s Kubišovou

Pod otevřeným dopisem, který má k dispozici ČTK, jsou podepsáni například bývalý prezident Václav Havel, někdejší předseda úřednické vlády Jan Fischer, olympijská vítězka Věra Čáslavská a herci či hudebníci, mimo jiné i někdejší partner Kubišové a Vondráčkové ze skupiny Golden Kids Václav Neckář. Dopis poskytl ředitel divadla Ungelt Milan Hein. Vyjádření Heleny Vondráčkové se nepodařilo získat.

Soudní spory Vondráčkové a Kubišové se týkají jejich zrušeného společného turné i výroku, který na adresu Vondráčkové Kubišová pronesla. Příští týden v pondělí se bude Vrchní soud v Praze zabývat odvoláním ve sporu Kubišové a Agentury MM Praha, jejíž majitelkou je Vondráčková. Po Kubišové požaduje kvůli zrušenému turné Golden Kids odškodné 1,3 miliónu korun, prvoinstanční soud však její požadavek zamítl.

"S velkým překvapením sledujeme Vaše soudní spory s paní Martou Kubišovou. Hodnotu peněz jste v nich povýšila nad přátelství i obyčejnou lidskou slušnost vůči člověku, který Vám byl kdysi blízký, nikdy neublížil a přesto, že ho potkal nepříznivější osud než Vás, nepřestal se k Vám hlásit," píše se v dopise. "Žádné soudní rozhodnutí Vám nezajistí přízeň lidí, které tímto svým postojem lidsky ztrácíte. Zvažte podávání žalob a přejděte znovu svou řeku Jordán," končí text s odkazem na populární píseň Zdeňka Marata a Zdeňka Borovce, jež poprvé zazněla v roce 1968 a s níž Vondráčková slavila velké úspěchy.

Zpívající Marta Kubišová na archivní fotografii

Foto: Profimedia.cz

Helena Vondráčková svou kariéru odstartovala v roce 1964 v soutěži Hledáme nové talenty. Začala vystupovat v divadle Rokoko, kde se potkala s Neckářem a Kubišovou. Spolu pak založili trio Golden Kids. Jeho úspěšný start byl začátkem 70. let přerušen, protože Kubišová nesměla z politických důvodů dále vystupovat. Vondráčková a Neckář se vydali na úspěšnou sólovou dráhu. Vondráčková se objevila v několika filmech. Vystoupila dvakrát s Karlem Gottem v newyorské Carnegie Hall. Hrála a zpívala mimo jiné v muzikálech Bídníci či Hello, Dolly!.

Normalizační režim Kubišové, jež se stala určitým symbolem roku 1968, zakázal koncertovat a snažil se ji odsoudit k zapomnění. Tehdejší vládce si zpěvačka znepřátelila svým příklonem k osobnostem Pražského jara 1968 a veřejným odmítnutím srpnové okupace. Byla činná v disentu a nakrátko se stala i mluvčí Charty 77. Kubišová se po dlouhé době zákazů objevila na veřejnosti v prosinci 1988 na demonstraci k výročí vyhlášení Deklarace lidských práv. Za sametové revoluce v roce 1989 zpívala z balkónu zaplněnému Václavskému náměstí svou Modlitbu pro Martu a státní hymnu. Stále koncertuje, vystupuje v divadle Ungelt a letos jí vyšlo profilové album. Angažuje se také v ochraně zvířat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků