Hlavní obsah
Ondřej Buddeus Foto: ČTK

Cenu Jiřího Ortena za rok 2013 na mezinárodním veletrhu Svět knihy Praha převzal devětadvacetiletý Ondřej Buddeus.

Ondřej Buddeus Foto: ČTK
Ortenova cena Buddeusovi

Porota jeho sbírku Rorýsy z nakladatelství Fra vybrala ze tří nominovaných titulů. Zdůvodnila to „spojením až hrabětovsky čisté lyriky s vizuální poezií a konceptuálně laděnými hrami a hříčkami“.

„Buddeusova sbírka je silná už jen tím, jak je výrazově pestrá – aniž by ovšem tvořila žánrovou tříšť. Naopak z každé básně je zřejmé, že autor má hru s křížením žánrů pevně v rukou,“ uvedl člen poroty, básník a editor Milan Ohnisko. Velkou básnickou devízou je také humor.

Buddeus vystudoval skandinavistiku a translatologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Je šéfredaktorem časopisu Psí víno, překládá z němčiny a norštiny.

Ve 26. ročníku této ceny se do finále dostali ještě Tomáš Gabriel (Tak černý kůň tak pozdě v noci, Literární salon) a Jaroslav Žváček (Lístek na cestu z Pekla, Paseka).

Jinak byl veletrh ve znamení Slovenska jako čestného hosta. U jeho příležitosti vychází česky dvacet překladů ze slovenštiny; přijelo na šest desítek autorů, výtvarníků či nakladatelů.

„Mám možnost znovu si uvědomit, že vztahy Česka a Slovenska jsou výjimečně dobré, a zejména v oblasti kultury se stále rozvíjejí. Knižní kultuře se na Slovensku daří i v tržní době, protože se k ní nechováme jako k jakémukoli tržnímu zboží, podporujeme ji sníženou sazbou DPH, prostřednictvím grantového systému ministerstva kultury i přímou podporou překladů do cizích jazyků, velkou část tvoří překlady do češtiny,“ řekl při zahájení veletrhu slovenský ministr kultury Marek Maďarič.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků