Hlavní obsah
Detail z obrazu Pod povrchem Foto: NG

Obraz Pod povrchem vydá za celou výstavu

Zvláštní výstavu dvaapadesátiletého malíře Jana Pištěka nabízí pražská Národní galerie ve Veletržním paláci.

Detail z obrazu Pod povrchem Foto: NG
Obraz Pod povrchem vydá za celou výstavu

Zastoupen je jediným obrazem, ale o rozměrech čtyřikrát třináct metrů. Kompozice s názvem Pod povrchem vznikala v rozmezí let 2012–2013 a vzhledem k velikosti je v jiných galeriích nevystavitelná.

Obraz, kombinující abstrakci a realitu, připomínající z dálky pohled na fantazijní velkoměsto, vznikl přemalováním plátna, které původně sloužilo jako ochrana podlahy v malířských dílnách pražského Národního divadla.

Pištěk říká: „Při malování jsem chodil po ležícím plátně a byl jsem schopen vnímat jen jeho část. Výsledek práce jsem kontroloval až poté, co jsem vylezl na čtyřmetrovou pozorovací rampu.“

V Malé dvoraně Veletržního paláce se obraz dostává do zajímavého sousedství s podobně rozměrnými díly Alfonse Muchy z cyklu Slovanská epopej. Jan Pištěk, syn držitele Oscara Theodora Pištěka, se podobně jako jeho otec věnuje volné malířské tvorbě i práci pro divadlo a film. Výstava jediného obrazu je ve Veletržním paláci otevřena do 5. ledna 2014.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků