Hlavní obsah

Nové knihy - Jaroslav Hašek, Halina Pawlowská i Ludvík Souček

V přehledu knižních novinek se tento týden zaměříme výhradně na české autory. Nově vychází souborné vydání legendárního Haškova Švejka doplněné ilustracemi Miloše Urbana, humor nechybí ani v knize Zanzibar aneb První světový průvodce Haliny Pawlowské. Naopak napětí přináší román Ludvíka Součka Případ jantarové komnaty.

Nové knihy - Jaroslav Hašek, Halina Pawlowská i Ludvík Souček

 

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války


Švejk patří k nejvýznamnějším dílům české literatury, získal si obrovské množství čtenářů svým humorem. Není patrně těžké se s ním identifikovat. Proto je lidem blízký, proto jeho duch z českého prostředí nevymizel.

Anarchista Hašek líčí velice přesvědčivě s pomocí všemožných karikatur, archetypálních figurek i neobvyklých situací žalostné poměry panující v rozkládajícím se rakouském mocnářství. Chvílemi se Hašek stylově přibližuje žánrům jako groteska či fraška, volí jednoduché a srozumitelné výrazové prostředky, píše jazykem obyčejného člověka, přehledně, nic zbytečně nekomplikuje a formu textu podřizuje jeho obsahu. Prosté události ‘prostě‘ popisuje.

Všechny čtyři díly v jednom svazku s barevnými obrázky Petra Urbana.

Nakladatelství XYZ, 664 str., váz., 499 Kč

 

 

Halina Pawlowská:  Zanzibar aneb První světový průvodce Haliny Pawlowské


Má knížka není průvodcem v pravém slova smyslu, není to cestovatelský deník. Nabízím vám své vzpomínky, střípky svých poznatků, fakta, která pro mne byla nová, a taky místa, která by se vám mohla zalíbit.

A proč je název knížky Zanzibar? Protože vždycky, když si táta pečlivě vyleštil boty a nasadil klobouk, tak máma řekla: „Kam jdeš?" a táta řekl: „Do Zanzibaru!" a máma řekla: „Tak ať jsi do půlnoci doma!"

„Zanzibar" nebyl pro mého otce jen jménem ostrova v Indickém oceánu, z kterého se vyváží vonné koření, když šel můj otec do „Zanzibaru", tak šel „do světa"!

Motto, 192 str., váz., 249 Kč

 

 

Ludvík Souček: Případ jantarové komnaty


V působivé detektivní románové fikci Případ Jantarové komnaty se opět setkáváme s Martinem Andělem a dalšími hrdiny slavných Součkových detektivek z předchozí knihy Případ ztraceného suchoplavce.

Tentokrát pátrají po fakticky ztracené Jantarové komnatě, kterou německá okupační vojska uloupila v carském paláci Puškinu poblíž Petrohradu (tehdy se mu říkalo Leningrad) - a pak tahle neocenitelná kulturní památka objektivně zmizela! To je obecně známý historický fakt. Naši hrdinové brzy naleznou stopu prazvláštních uprchlíků z řad nacistické elity, která je přivede do Grónska, kde objeví tajnou...

Akcent, 296 str., váz., 259 Kč

 

 

Jaroslav Rudiš, Jaromír 99.  Alois Nebel - Na trati


Kreslené povídky zachycují a komentují naši současnost pohledem obyčejných lidí ze zapadákova. V letech 2005 až 2007 vycházely v časopise Reflex, od roku 2008 tiskne nové stripy Aloise Nebela týdeník Respekt.

Povídky Na trati se odehrávají v městečku Bílý Potok, ztraceném v horách na česko-polské hranici nebo také tam, kam se hrdinové vypraví na výlety. Příběhy vypráví výpravčí Alois Nebel; vedle Wachka, Nebelovy manželky Květy a výčepního Šokina (známých z kreslené románová trilogie Bílý Potok, Hlavní nádraží a Zlaté Hory) se objevují i nové postavy: polský farář, jeho hospodyně Mária, obchodník s uměním z Prahy nebo autobusák Tonda Kočí.

Labyrint, 128 str., váz., 225 Kč

 

 

Marek Šindelka: Chyba


Chyba, prozaická prvotina laureáta Ortenovy ceny Marka Šindelky, je podivuhodným románem vzpírajícím se jednoduché interpretaci i jakémukoliv žánrovému zařazení.

Kryštof je pašerákem květin. Když přijme svou poslední zakázku, vše se zpočátku zdá snadné. Má převézt z Japonska do Evropy jedinou rostlinu - poslední živý exemplář oficiálně již dávno zaniklého parazitického druhu. Muže, jenž od něj má květinu převzít, někdo zlikviduje. Kryštof zůstává sám s nejcennější rostlinou, s jakou se kdy setkal, a čím více se toho o ní dozvídá, tím vzrůstá jeho strach. Postupně začíná tušit, že se mu do rukou dostalo něco, co rozhodně mělo zůstat netknuto...

Pistorius & Olšanská, 192 str., váz., 249 Kč

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků