Hlavní obsah
 

Nominacím na Oscary vládne Lincoln

Nominace na 85. Oscary ohlásili ve čtvrtek v Beverly Hills herci Seth MacFarlane a Emma Stoneová. Na nejlepší film roku byly nominovány snímky Láska, Argo, Pí a jeho život, Lincoln, Nespoutaný Django, Silver Linings Playbook, Bídníci, Divoká stvoření jižních krajin a Zero Dark Thirty. Nejvíce nominací, celkem dvanáct, získal Lincoln.

 
Nominacím na Oscary vládne Lincoln

Nominace na Oscary se příliš neliší od nominací na Zlaté glóby. Nejvíce nominací (sedm) tam měl letos také historický film Lincoln - včetně nejdůležitějších za nejlepší drama, nejlepšího herce a nejlepšího režiséra. Pět nominací získal thriller Argo a také drama Nespoutaný Django.

Daniel Day-Lewis jako prezident Lincoln

Foto: lincolnmovie.org

Na Oscara za nejlepšího herce v hlavní roli byli nominováni Bradley Cooper (Silver Linings Playbook), Daniel Day-Lewis (Lincoln), Hugh Jackman (Bídníci), Joaquin Phoenix (Mistr) a Denzel Washington (Flight).

z filmu režiséra Michaela Hanekeho Láska

Foto: Artcam

Ne nejlepší herečku aspirují Jessica Chastainová (Zero Dark Thirty), Jennifer Lawrencová (Silver Linings Playbook), Emmanuelle Rivaová (Láska), Quvenzhané Wallis (Divoká stvoření jižních krajin) a Naomi Wattsová (Nic nás nerozdělí).

Filmové premiéry

Foto: Warnerbros

Na Oscara za výkony ve vedlejších rolích mají šanci Alan Arkin (Argo), Robert De Niro (Silver Linings Playbook), Philip Seymour Hoffman (Mistr), Tommy Lee Jones (Lincoln) a Christoph Waltz (Django). Z hereček pak Amy Adamsová (Mistr), Sally Fieldová (Lincoln), Anne Hathawayová (Bídníci), Helen Huntová (The Sessions) a Jacki Weaverová (Silver Linings Playbook).

Christoph Waltz

Foto: Falcon

V kategorii animovaných filmů budou soupeřit snímky Brave (Mark Andrews a Brenda Chapmanová), Frankenweenie Tima Burtona, ParaNorman (Sam Fell a Chris Butler), The Pirates! Band of Misfits Petera Lorda a Wreck-It Ralph Riche Moorea.

foto z filmu Domácí mazlíček

Foto: Foto Falcon

Za režii může být letos oceněn Michael Haneke díky filmu Láska, Benh Zeitlin za natočení Divokých stvoření jižních krajin, Ang Lee za film Pí a jeho život, Steven Spielberg za historický velkofilm Lincoln nebo David O. Russell za Silver Linings Playbook.

Upoutávka na film Argo (v kinech od 29.11.2012)

Video: Warner Bros. Pictures

V kategorii krátký film jsou nominována díla Asad (Bryan Buckley a Mino Jarjoura), Buzkashi Boys (Sam French a Ariel Nasr), Curfew (Shawn Christensen), Death of a Shadow (Tom Van Avermaet a Ellen De Waele) či Henry (Yan England).

Upoutávka na film Lincoln

Video: Bontonfilm

Kamera a střih

Oscar za kameru bude udělen za film Anna Karenina (Seamus McGarvey), Nespoutaný Django (Robert Richardson), Pí a jeho život (Claudio Miranda), Lincoln (Janusz Kaminski) nebo Skyfall (Roger Deakins).

Skyfall přinese retro auta a atmosféru 60. let.

Foto: MGM/Columbia

V kategorii střih figurují filmy Argo (William Goldenberg), Pí a jeho život (Tim Squyres), Lincoln (Michael Kahn), Silver Linings Playbook (Jay Cassidy a Crispin Struthers) a Zero Dark Thirty (Dylan Tichenor a William Goldenberg).

Upoutávka na film Bídníci

Video: Bontonfilm

Mezi nominacemi na nejlepší dokumentární film najdeme tituly jako 5 Broken Cameras, The Gatekeepers, How to Survive a Plague, The Invisible War a Searching for Sugar Man. V kategorii krátkých dokumentů pak figurují Inocente, Kings Point, Mondays at Racine, Open Heart a Redemption.

Alicie Vikanderová a Mads Mikkelsen rozpoutali Královskou aféru.

Foto: Aerofilms

Mezi cizojazyčnými neboli neanglicky mluvenými filmy letos nominaci obdržely snímky Láska (Rakousko), Kon-Tiki (Norsko), No (Chile), Královská aféra (Dánsko) a War Witch (Kanada).

Upoutávka na film Divoká stvoření jižních krajin (v kinech od 09.08.2012)

Video: Aerofilms

Na nejlepší původní scénář jsou nominovány příběhy Láska (Michael Haneke), Nespoutaný Django (Quentin Tarantino), Flight (John Gatins), Až vyjde měsíc (Wes Anderson a Roman Coppola) a Zero Dark Thirty (Mark Boal).

Hudební Oscary

Oscara za původní hudbu může dostat Dario Marianelli (Anna Karenina), Alexandre Desplat (Argo), Mychael Danna (Pí a jeho život), John Williams (Lincoln) nebo Thomas Newman (Skyfall).

V další hudební kategorii "původní píseň" letos má šanci zpěvačka Adele za titulní song k bondovce Skyfall, dále J. Ralph za píseň Before My Time z filmu Chasing Ice, Walter Murphy a Seth MacFarlane s písničkou Everybody Needs A Best Friend z filmu Ted, Mychael Danna a Bombay Jayashri s melodií Pi's Lullaby z filmu Pí a jeho život a také Claude-Michel Schönberg, Herbert Kretzmer a Alain Boublil za Suddenly z Bídníků.

Přehled hlavních nominací na Oscary:

FILM: Lincoln, Bídníci, Láska, Argo, Nespoutaný Django, Divoká stvoření jižních krajin, Pí a jeho život, Silver Linings Playbook, Zero Dark Thirty   

HEREC:Bradley Cooper, Daniel Day-Lewis, Hugh Jackman, Joaquin Phoenix, Denzel Washington

HEREČKA: Jessica Chastainová, Jennifer Lawrencová, Emmanuelle Rivaová, Naomi Wattsová, Quvenzhané Wallisová

Oscara za vizuální efekty si odnese jeden z pětice filmů: Hobit: Neočekávaná cesta, Pí a jeho život, The Avengers, Prometheus a Sněhurka a lovec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků