Hlavní obsah
Tomáš Klus Foto: Foto PRÁVO – Jan Handrejch

Nejvíce desek v ČR prodal v roce 2012 Klus

Nejvíce desek z tuzemských interpretů v roce 2012 prodal písničkář Tomáš Klus. V oficiálním žebříčku nejprodávanějších alb a výběrů populární hudby publikovaných českou pobočkou Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) měl v doposud zveřejněných výsledcích za 50 týdnů roku 2012 všechna svá tři alba.

Tomáš Klus Foto: Foto PRÁVO – Jan Handrejch
Nejvíce desek v ČR prodal v roce 2012 Klus

Jeho poslední nahrávky Racek, která vyšla v září 2011, se podle tvrzení Klusovy manažerky Barbory Falgeové prodalo přibližně 60 000 kusů. Deska byla letos rekordních 27 týdnů v čele žebříčku. Oficiální žebříček 50 nejprodávanějších alb IFPI každý týden sestavuje na základě hlášení prodejen pokrývajících téměř polovinu objemu prodeje zvukových nosičů v České republice. Přesný počet prodaných desek bude prý ještě zveřejněn.

Spolu se svými staršími alby Cesta do záhu(d)by a Hlavní uzávěr splínu prodal Klus za čtyři roky přibližně 100 000 nahrávek, většinu v tomto roce. Loni se za necelého půl roku prodalo 29 000 kusů Klusovy novinky a Racek se stal nejprodávanější deskou v České republice roku 2011. Stejné ocenění ho pravděpodobně čeká za letošní rok, kdy se prodeje vyšplhaly přes 30 000 nosičů. "Úspěch Racka vytáhl prodeje i jeho starších desek, mnoho lidí totiž Kluse objevilo až díky jeho poslední desce," řekla Falgeová.

Popularitu třineckého písničkáře potvrdil i letošní ročník ankety Český slavík, kde Klus zvítězil v kategorii zpěváků a přerušil tak řadu 13 vítězství Karla Gotta.

Dobře se prodává Nohavica a Kabát

V prodejní hitparádě IFPI si během sledovaných letošních 50 týdnů úspěšně vedl také Jaromír Nohavica, jehož album Tak mě tu máš bylo v čele žebříčku zatím 15 týdnů. Pětkrát se na vrchol dostal Václav Neckář s albem Dobrý časy, čtyřikrát kapela Kryštof s nahrávkou Inzerát a dvakrát Karel Gott s kompilací 70 hitů - Když jsem já byl tenkrát kluk.

Jedno prvenství v hitparádě zaznamenal s nahrávkou Vozová Hradba (Tour 2011) také Daniel Landa, jehož jméno se však vzhledem k jeho emotivnímu vystoupení při vyhlašování Českých slavíků v různých anketách za letošní rok objevuje spíše v kategoriích typu "průšvih roku".

Mezi úspěšná alba v nedávné minulosti patřila třeba nahrávka Jaromíra Nohavici Ikarus. Celkem 34 427 prodaných kusů pro něj předloni znamenalo vítězství v soutěži Deska roku vyhlašované IFPI.

Výsledky soutěže Deska roku potvrzují pokles prodejnosti hudebních nosičů. Zatímco skupina Kabát se za rok 2006 stala absolutním vítězem s 56 900 prodaných kusů alba Corrida, Anetě Langerové o rok později na vítězství stačilo prodat jen 31 957 nosičů alba Dotyk. Jejímu debutu Spousta andělů přitom v roce 2004 k vítězství nestačilo ani 67 530 prodaných alb, neboť deska tenkrát nedokázala konkurovat tehdy populárnímu titulu SuperStar - Top 10. Nejprodávanějším albem roku 2010 bylo album Banditi di Praga, kterého skupina Kabát prodala kolem 70 000 kusů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků