Hlavní obsah
Objevení hrobky faraona Tutanchamona a příběh slavného archeologa Howarda Cartera přiblíží výstava Tutanchamon - jeho hrob a poklady. Foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Na pražském Výstavišti začíná výstava o Tutanchamonově hrobce

Objevení hrobky faraona Tutanchamona a příběh slavného archeologa Howarda Cartera (1874-1939) přiblíží výstava Tutanchamon - jeho hrob a poklady. Návštěvníky provede jednou z nejdůležitějších archeologických událostí, které se staly před 90 lety v egyptském Údolí králů.

Objevení hrobky faraona Tutanchamona a příběh slavného archeologa Howarda Cartera přiblíží výstava Tutanchamon - jeho hrob a poklady. Foto: Stanislav Zbyněk, ČTK
Na pražském Výstavišti začíná výstava o Tutanchamonově hrobce

Na pražském Výstavišti začne ve čtvrtek 28. března a potrvá do 30. června. Tato putovní mezinárodní výstava přilákala již před pěti lety v Brně podle pořadatelů okolo 200 tisíc lidí.  Součástí expozice je přesná kopie hrobky staré více než tři tisíce let. Výstavu tvoří přes tisíc exponátů, které jsou napodobeninami původních předmětů; kopie zhotovili egyptští řemeslníci podle starých technologií.

Howard Carter a lord Carnarvon objevili ztracenou Tutanchamonovu hrobku v roce 1922 po pěti letech marného pátrání. Jde o jedinou nevyloupenou královskou hrobku z období Nové říše. "Replikami nechceme nahradit originály. Chceme pouze rozšířit a doplnit kulturní význam a kontext. Muzea a originály touto výstavou nic neztrácí," řekl novinářům na tiskové konferenci vědecký vedoucí Wolfgang Wettengel. Výstava má tři mutace, které jsou téměř stejné.

Tutanchamonův trůn

Foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Koncept výstavy odborníci chválí, pro mnoho lidí je to prý jediná příležitost vidět sbírky z Tutanchamonovy hrobky na vlastní oči. "Pomocí těchto replik se dají šířit znalosti a informace o staroegyptské civilizaci, aniž by se ohrožovaly originální památky, které zůstávají v muzeu," řekl přední egyptolog Miroslav Bárta, podle něhož jsou repliky zhotoveny profesionálně. "Je to akce, kterou já osobně moc podporuji", dodal.

Dokonalé repliky zblízka

Do historického kontextu uvede návštěvníky na začátku výstavy film o Carterově příběhu. Snímek končí ve chvíli, kdy přes malý otvor ve zdi hledí na poklady v hrobce. Návštěvníka čeká i prohlídka komor, kde zhlédnou nejvýznamnější objekty pokladu i třeba velké pozlacené schrány z faraonovy pohřební komory. "Uvidí inscenace, které přesně reprodukují místnosti hrobky... Výhodou toho, že to jsou repliky, je, že se na ně návštěvník může podívat zblízka," řekl tiskový mluvčí Pavel Mühlheim.

Po celou výstavy je bude provázet nový audio průvodce, který je součástí každé vstupenky. Repliky byly mnohokrát předělávány, aby byly dokonalé. Například bohatě zdobená pohřební maska Tutanchamona, jejíž originál je ze zlata a váží 11 kilogramů, byla vyráběna třikrát.

Výstava nabízí dokonalé repliky.

Foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Převážná část pokladu se nachází v Egyptském muzeu v Káhiře, kupříkladu slavná zlatá faraonova maska a další artefakty se nepůjčují vůbec kvůli bezpečnosti.  Tutanchamon (14. století před našim letopočtem) nebyl příliš významný faraon. Proslavila jej až jeho hrobka, která se zachovala neporušená a nevykradená. K popularitě objevu přispěl i nádech tajemna a hrůzy. Několik lidí, kteří se podíleli na vyzdvihování předmětů z hrobky, totiž brzy poté zemřelo. Prvním z nich byl lord Carnarvon, který výzkum financoval. Zrodila se tak legenda o faraonově kletbě, jež prý zahubí každého, kdo do hrobky vstoupí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků