Hlavní obsah
The Roots na festivalovém pódiu. Foto: Tomáš Tkáčik

Na Pohodě se tančilo na The Roots, dorazila prezidentka Čaputová, Lykke Li nepřiletěla

Druhý den festivalu Pohoda, jenž se koná na letišti v Trenčíně, charakterizoval dočasný drobný déšť, roztančení diváci, diskuze prezidentky Zuzany Čaputové a zrušený koncert zpěvačky Lykke Li. Akce je vyprodaná, na místě je na třicet tisíc lidí, a v pátek se program konal na všech pódiích.

The Roots na festivalovém pódiu. Foto: Tomáš Tkáčik
Na Pohodě se tančilo na The Roots, dorazila prezidentka Čaputová, Lykke Li nepřiletěla

Zatímco čtvrteční večer byl spíše zahřívací a v areálu se na všech scénách nehrálo, v pátek se rozjelo osm pódií s hudebním programem a stejně tak ta, na kterých byl program odlišný. Od dopoledne skrápěl areál jemný déšť, jenž více než nepříjemností byl vítaným osvěžením. V podvečer ustal a trenčínské letiště opanovalo příjemné počasí, vhodné pro hudební svátek.

Nebylo tedy divu, že pro celý den bylo typické roztančené publikum. Přiměl je k tomu mimo jiné vkusný neo soul americké skupiny The Roots, jež rozehrála hudební parádu bezprostředně po svém vstupu na scénu a údy fanoušků nechala odpočinout až se svým odchodem.

Pódium během setu The Roots.

Foto: Jaroslav Špulák, Právo

The Roots byli ostatně jedním z největších lákadel celého festivalu. V jejich tvorbě je řada tradičních vlivů z černošské hudby, počínaje hip hopem a konče jazzem. Interpretace jejich skladeb stojí na hlubokém muzikantství a neochotě v něm jakkoli polevit. I v Trenčíně pak platila stará pravda o tom, že jakmile rozehrají koncert, prostor pod pódiem se mění v taneční plochu.

Podobně na diváky v pátek působila hudba newyorské formace Morgan Herritage, jež přinesla reggae, stejně tak slovenské kapely Medial Banana, která bere ze stejného stylového zdroje. Legenda hudby kalypso, zpěvačka Calypso Rose z Trinidadu a Tobaga, byla přívětivá už jenom svým vystupováním, natož pak muzikou. I při ní se mnozí lidé vlnili v bocích a na tvářích měli slastné úsměvy.

Nad festivalem se po jemném dešti udělala duha.

Foto: Jaroslav Špulák, Právo

Za pozornost stály i koncerty řady skupin na menších pódiích. Divocí Britové Snapped Ankles hráli v maskách a prezentovali se elektronickým post punkem. Jejich hudba byla až magická. Mnozí diváci se během ní dostávali do kontrolované taneční extáze, a vystoupili z ní možná jen v momentě, kdy zpěvák skupiny vyrazil mezi ně a poutal na sebe větší pozornost než úderná rytmická muzika, jež v tu chvíli hrála jen roli doprovodu k jeho výletu.

Britsko-islandská dívčí punkrocková parta Dream Wife byla rovněž strhující, nicméně největší příběh dne zažily Maria Uzorová a Gemma Cullingfordová, tedy britská indie-elektronická dvojice Sink Ya Teeth. Odpoledne hrála na menší scéně, kde ji viděl ředitel festivalu Michal Kaščák. Líbilo se mu, co se na pódiu i mezi diváky děje, a rozhodl se pozvat tandem na noční koncert na hlavní scénu.

Dream Wife, překvapení pátečního programu.

Foto: Michal AUgistin

Měl k tomu prostor i důvod, protože věděl, že na své vystoupení nedorazí jedna z hlavních festivalových akvizic, švédská indiepopová zpěvačka Lykke Li. Její naplánovaný let z Barcelony byl zrušen a další měl takové zpoždění, že by vystoupení nestihla. Byť byly její kapela i tým na trenčínském letišti od pátečního dopoledne, ona nedorazila.

Už v pravé poledne se v pátek na festivalu představila nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. S novinářem Štefanem Hríbem diskutovala o současné společenské situaci a navázala na svou loňskou festivalovou účast, kdy ještě ve své nynější funkci nebyla.

Štefan Hríb a Zuzana Čaputová na letošní Pohodě.

Foto: Lucie Kotrhová

V sobotu se bude na Pohodě konat poslední festivalový den. Jeho hlavní hvězdou bude britský zpěvák Liam Gallagher, bývalý člen skupiny Oasis.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků