Hlavní obsah

Na cenách kritiky mají šanci hlavně filmy Poupata a Rodina je základ státu

Filmový debut Poupata režiséra Zdeňka Jiráského a snímek Rodina je základ státu režiséra Roberta Sedláčka získaly po osmi nominacích na Ceny české filmové kritiky. Vítězové budou vyhlášeni 14. ledna v pražském klubu SaSaZu, oznámila Helena Uldrichová z České filmové komory, která udílení těchto cen organizuje.

Na cenách kritiky mají šanci hlavně filmy Poupata a Rodina je základ státu

V počtu nominací jsou na dalších místech filmová adaptace kultovního komiksu Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka a snímek Nevinnost režiséra Jana Hřebejka - nominovány byly v pěti kategoriích. Tři nominace má snímek Osmdesát dopisů Václava Kadrnky, dvě naděje na ocenění dostal Dům Zuzany Liové a jednu nominaci film Alice Nellis Perfect Days - I ženy mají své dny.

Na nejlepší dokument byly nominovány snímky Divadlo Svoboda společnosti Endorfilm režiséra Jakuba Hejny, Pod sluncem tma společnosti Hypermarket Film režiséra Martina Marečka a snímek dokumentaristy Víta Klusáka s názvem Vše pro dobro světa a Nošovic, který vznikl ve společnosti Hypermarket Film.

Ceny české filmové kritiky, jimiž chtějí filmoví novináři a publicisté ocenit nejlepší kinematografické počiny roku 2011, budou vyhlášeny podruhé. "V těchto dnech jsme sečetli hlasy prvního kola, z nějž vzešly nominace v celkem jedenácti kategoriích," uvedla Uldrichová.

Hlasy budou zcela transparentní

Seznam hlasujících čítá podle ní 58 filmových kritiků a publicistů. V prvním kole hlasovalo 51 lidí, což je 88 procent. "Sedm publicistů se letos vzdalo účasti - buď z důvodu konfliktu zájmů (PR zastoupení některého titulu), či vzhledem k tomu, že neviděli všechny domácí snímky a chtějí se zúčastnit hlasování až v dalších letech, kdy budou mít na přípravu více času," dodala Uldrichová.

Letos novináři posuzovali 25 hraných filmů, které měly letos distribuční premiéru a včas nahlásily její termín do databáze Unie filmových distributorů, a 21 filmů dokumentárních.

Druhé kolo hlasování, z nějž vzejdou definitivní výsledky, bude podle Uldrichové uzavřeno počátkem ledna. Přímý přenos ze slavnostního večera, jímž bude provázet herec Ondřej Vetchý, uvede v sobotu 14. ledna Česká televize na programu ČT2.

Podrobné informace o těchto oceněních jsou průběžně zveřejňovány na stránkách www.filmovakritika.cz. Na rozdíl od loňského ročníku je veřejné hlasování i prvního kola - výsledky hlasování jednotlivých novinářů v obou kolech budou zveřejněny na webových stránkách po 14. lednu 2012.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků