Hlavní obsah

Mystická Schikanederova malba Kontemplace jde do dražby

V neděli odpoledne se na pražském Žofíně uskuteční již tradiční Aukční den, který k prodeji nabídne obrazy, sochy a kresby v hodnotě 50 miliónů korun. Největší atrakcí souboje sběratelů bude dílo Jakuba Schikanedera nazvané Kontemplace, nejmystičtější malba české secese.

Mystická Schikanederova malba Kontemplace jde do dražby

Mnich na břehu nekonečného moře rozjímá o boží i pozemské věčnosti. Dvoumetrový obraz se po mnoho desetiletí považoval za nezvěstný, nicméně záhy po objevení byl vystaven jako umělecká senzace v pražské Národní galerii a pak i v brněnské Moravské galerii.

Dražba tohoto Schikanedera začíná na částce sedm miliónů korun, pokud se prodá i za tuto cenu, půjde v případě malíře o rekord. Cena za Kontemplaci je enormní, ale zasloužená. Nicméně pamětníci si jistě vzpomenou na dobu, kdy Schikanederovy obrazy stály ve starožitnostech jen pár tisíc korun.

O tvůrčí i cenovou rehabilitaci autora se postaral historik umění Jiří Kotalík výstavou ve Středočeské galerii (nyní GASK) v roce 1977. Nedělní aukci pořádají společně Galerie Kodl a Vltavín.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků