Hlavní obsah
Ministr kultury Václav Riedlbauch Foto: ČTK

Ministr kultury: Nečekejte ode mne zásadní kroky v legislativě

Ministr kultury Václav Riedlbauch pohovořil v úterý odpoledne před úzkým okruhem novinářů o prioritách, které hodlá řešit během svého funkčního období, jež sám odhaduje do konce listopadu, respektive začátku prosince. Během tak krátké doby se podle něj legislativní otázky nedají řešit.

Ministr kultury Václav Riedlbauch Foto: ČTK
Ministr kultury: Nečekejte ode mne zásadní kroky v legislativě

„Nečekejte ode mne zásadní kroky v oblasti legislativy. Za tak krátký čas se nedá pohnout s církevním zákonem, který je nyní ve Sněmovně a jednání o něm nebudeme oživovat. Co se týče zákona o památkové péči, tak se dají stihnout dotáhnout určité formulace či novelizace, ale do parlamentu půjde nejdříve za rok,“ odhaduje střízlivě Riedlbauch.

V oblasti živého umění vidí ministr jako prioritu pomoci dofinancovat nejohroženější projekty, které nedosáhly na peníze v grantovém řízení. Podle jeho slov se tak již stalo v případě mezinárodního festivalu Divadlo 2009 pořádaného na podzim v Plzni.

Za nejbolavější problémy v oblasti živého umění označil ministr nutnost postoupit dále v řešení stavu Laterny magiky a Státní opery Praha a to do konce června. V obou případech je v jednání několik variant, přičemž zrušení Laterny magiky jako příspěvkové organizace MK a její začlenění do svazku Národního divadla vidí Riedlbauch jen jako jednu z variant.

V kauze Státní opery Praha spatřuje jako klíčový moment jednání s Hlavním městem Prahou, jež již dalo najevo ochotu participovat na financování druhé pražské opery. „Po 15. červnu proběhne oficiální jednání o Státní opeře s představiteli pražského magistrátu i za účasti odborníků,“ avizoval Riedlbauch. Otázku nového generálního ředitele SOP nelze podle něho řešit bez jasné představy o budoucím fungování opery.

Fondy EU by se měly podle ministra více využívat

Ministr jmenoval také Radu pro umění, která se poprvé sejde 24. června a v níž jsou zastoupeny všechny oblasti umění. „Jména zveřejníme, ale v této chvíli probíhají ještě jednání s jejími členy, kterých je cca 18 - 20,“ řekl Riedlbauch.

Co se týče financování rezortu kultury, připomněl ministr, že je nutné srovnávat s rokem 2007, nikoli s loňským, výrazně navýšeným rozpočtem. Připomněl také možnost využití evropských a tzv. norských fondů, které podle něho na jedné straně nejsou dostatečně využívány, na druhé je třeba, aby stát dohlédl na čerpání již přidělených financí. Dále byla řeč i o příspěvkových organizacích a výběrových řízeních, přičemž v obou případech zastává ministr střízlivé stanovisko.

„Není nutno rušit příspěvkovky za každou cenu, stejně jako není nutné měnit ředitele vždy, když mu vyprší mandát. Vždy je nutné přistupovat k lidem i institucím individuálně a hodnotit odvedenou práci. Nic nebudu dělat bez vyjádření odborné veřejnosti," slíbil ministr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků