Hlavní obsah

Malíř Jaroslav Fanta slaví životní jubileum

Malíř Jaroslav Fanta, přítel fotografa Josefa Sudka, spisovatele a držitele Nobelovy ceny Jaroslava Seiferta či herce Jana Wericha, v pátek slaví 90 let.

Malíř Jaroslav Fanta slaví životní jubileum

Narodil se v Praze-Holešovicích. Původně chtěl být sochařem, v patnácti letech si však rozřízl pravou ruku na cirkulárce. Umělecké dráhy se vzdát nechtěl, a tak palici a dláto vyměnil za štětec a paletu s barvami.

Lidé, kteří nejsou líbiví

Fanta, absolvent Figurální malířské školy v Praze, má bohaté zkušenosti ze zahraničí. Putoval italskou, rakouskou nebo francouzskou krajinou, jejíž tvář a architekturu zachycoval ve svých dílech.

Silným motivem mu byla i architektura Prahy a její zákoutí, maloval Tatry, Krkonoše, Šumavu nebo Vysočinu.

Přitahují jej lidé, kteří nejsou „líbiví“. „Naopak jsou nějak poznamenaní – buď povoláním, těžkým životem nebo dobou,“ říká Fanta o dalším ze svých témat.

Jeho obrazy jsou zastoupeny v soukromých sbírkách v různých zemích Evropy, zejména v Itálii, Rakousku, USA a Kanadě. V 90. letech, po návratu z cest po Itálii, zažil malíř hořké chvíle. Vyloupili mu ateliér, ukradeno bylo jedenáct cenných pláten v hodnotě jednoho miliónu korun.

Příběhy v knize

Nedávno dokončil autobiografickou knihu s názvem Příběhy, v níž vypráví humorné zážitky, které prožil. Zmiňuje v nich i osobnosti, s nimiž se přátelil nebo udržoval korespondenci – dopisoval si kupř. s italským filmařem Federikem Fellinim, portrétoval jeho ženu, umělkyni Giuliettu Masinu.

„Často jsem si ověřil, že velký umělec nepředstavuje vždy velkého člověka. A naopak. Měl jsem to štěstí setkat se s takovými, u kterých byly tyto dvě hodnoty v souladu a na vysoké úrovni.

Často čteme a slýcháváme: Každý je nahraditelný! Já se ptám: Kdy a do jaké míry? Kde jsou ti další Werichové, Trnkové, Sudkové? Ne, každý není nahraditelný, protože každý je originál,“ píše ve své knize.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků