Hlavní obsah

Lidé se rozloučili s Wabim Daňkem

Ve Velké obřadní síni v pražských Strašnicích se ve čtvrtek konalo poslední rozloučení s folkovým písničkářem Wabim Daňkem. Autor a původní interpret neoficiální trampské hymny Rosa na kolejích zemřel 16. listopadu po dlouhé nemoci ve věku 70 let.

Lidé se rozloučili s Wabim Daňkem

Na pohřeb přišli např. Tomáš Hanák, Ivan Hlas, Petr Vacek, Věra Martinová, Miroslav Paleček, Oldřich Vízner a další.

Hudebníka na poslední cestu doprovodil sborový zpěv jeho nejslavnější písně Rosa na kolejích a smeknuté klobouky zástupců trampského hnutí.

„Jsem smutný, protože mám pocit, že poslední dobou odcházejí ty pravé originály. A Wabi byl originál v každém případě,” řekl Ivan Hlas.

Nechyběl ani Jiří Tichota ze souboru Spirituál kvintet, se kterým v květnu Daněk v Tipsport aréně odehrál jeden ze svých posledních koncertů. „Bylo na něm vidět, že je už ve stavu nemocného člověka, ale jak přišel na pódium, tak to z něho všechno spadlo a zpíval a hrál jako celý svůj život. Jsem přesvědčený, že jeho písně budou těšit lidi po celé generace,” vzpomínal Tichota.

„Učil jsem se podle tebe hrát na kytaru, a když jsem balil první holky, byly u toho zase tvoje písně,” uvedl ve smuteční řeči dojatý herec, zpěvák a moderátor Aleš Háma.

Jedno z posledních vystoupení Wabi Daněk odehrál letos v květnu se skupinou Spirituál kvintet na koncertu v Tipsport aréně na pražském Výstavišti. Uznávaný hudební kritik Jiří Černý označil Daňka za výborného melodika, textaře a přirozeného zpěváka.

Tomáš Hanák

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ivan Hlas

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Petr Vacek

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Zlínský rodák je pro mnohé ikonou českého trampského hnutí. Kromě „Rosy” kytaristu a skladatele Daňka proslavily desítky dalších písní, například Píseň, co mě učil listopad, Nevadí, Fram či Hudsonské šífy. Je držitelem tří autorských a dvou interpretačních Port z kdysi velmi populární soutěže trampské a folkové písně. Za zásluhy o rozvoj žánru získal v roce 1979 Zlatou Portu. Na kontě má více než 150 písní. Až do roku 1983, kdy odešel „na volnou nohu”, pracoval jako řidič sanitky.

Daněk hrál mimo jiné i pro krajany v Austrálii, v USA a Kanadě a v roce 2012 na pražském koncertě americké legendy country hudby Krise Kristoffersona, ke kterému ho mnozí příznivci přirovnávají.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků