Hlavní obsah

Laureát Chalupeckého ceny bude vyhlášen 30. listopadu v Brně

O prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého se uchází pět mladých výtvarníků - Adéla Babanová, autorská dvojice David Böhm & Jiří Franta, Vladimír Houdek, Richard Loskot a Jiří Thýn. Ve výběru o laureáta jsou tak autoři videí, instalací, kresby, malby a fotografií. Finalisty vybrala mezinárodní porota, v jejímž čele je podruhé kurátor galerie moderního umění MoMA v New Yorku Christian Rattemeyer.

Laureát Chalupeckého ceny bude vyhlášen 30. listopadu v Brně

"Cena bude udělena potřiadvacáté, vítěze vyhlásí 30. listopadu v brněnském Divadle Husa na provázku. Ceremoniálu bude předcházet od 25. října výstava nových děl finalistů v Domě pánů z Kunštátu v Brně," oznámila na tiskové konferenci v Praze Lenka Lindaurová ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Večer s názvem "Kdo tu cenu dostane? Hommage a Václav Havel" v režii Vladimíra Morávka odvysílá Česká televize.

Příští rok se laureát se svou výstavou vrátí do Národní galerie v Praze; naposledy tuto expozici hostila v roce 2001. Finalisté se letos představí mimo Prahu a poprvé v Bratislavě - doprovodný program se odehraje také v Brně, Ostravě a Hradci Králové.

Adéla Babanová porotu přesvědčila svými videi, ve kterých reinterpretuje příběhy z běžného života a historie umění skrze postupy užívané v rozhlasových a televizních programech. Spolupracuje s profesionálními scenáristy, herci a filmovým štábem. Davida Böhma a Jiřího Frantu porota zahrnula do výběru potřetí. Oceňuje jejich až obsesivní zaujetí pro hledání kresby v jejích nejrůznějších manifestacích a utajeních, v neposlední řadě i jejich výstavu Echolog v Galerii Jiřího Švestky.

Vladimír Houdek byl vybrán díky naléhavosti, s níž na plátna přenáší reflexivně se vracející zkušenost umění - postmoderní a neomoderní současně. Richard Loskot vytváří prostřednictvím technických, elektronických médií instalace, které pozměňují a upravují světelné i hmatové parametry prostoru. Jiří Thýn je mezi finalisty podruhé, a to pro formálně dokonalé instalace, úzce spjaté s určitými příběhy a debatami v umění, týkajícími se problematiky statusu (fotografického) obrazu.

Pobyt v New Yorku

Vítěz Ceny Jindřicha Chalupeckého získá 100 000 korun a šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku. Loňský laureát Mark Ther si vybral Tokio, kde vystavoval letos v květnu. Podle Lindaurové letos porota vybírala mezi 60 uchazeči, kteří se přihlásili či byli nominováni.

Cena nesoucí jméno filozofa, výtvarného i literárního kritika Jindřicha Chalupeckého vznikla v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře a malíře Theodora Pištěka. Uděluje se současným výtvarníkům do 35 let. Mezi jejími držiteli jsou Jiří Černický, Ján Mančuška, Eva Koťátková a Kateřina Šedá. Více informací je na www.cjch.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků