Hlavní obsah
Radůza Foto: Alena Hrbková

Kupředu plout, volá Radůza se symfoniky

Radůza vydá 30. října koncertní album Kupředu plout. Hudba vznikla na objednávku Symfonického orchestru Českého rozhlasu a koncert se odehrál pod dirigentskou taktovkou Jana Kučery v roce 2018 v pražském Foru Karlín.

Radůza Foto: Alena Hrbková
Kupředu plout, volá Radůza se symfoniky

Deska byla inspirována Anitou Garibaldi, která pocházela z Brazílie a v Itálii se se svým mužem zapojila do risorgimenta (hnutí za sjednocení a nezávislost Itálie).

„V příběhu této výjimečné ženy, jež je v Itálii a Latinské Americe zvána Hrdinka dvou světů, jsem se zaměřila na její vztah s Garibaldim, vyprávěný očima sotva dospělého mladíka, který ji platonicky miloval. Spíše než politickou situaci Itálie v polovině 19. století a risorgimento řeším vztah dvou lidí na pozadí historických událostí. I její vztah s Garibaldim je totiž předmětem legend, které o Anitě kolují, a myslím, že stojí za přiblížení českému publiku. Také mě zajímá zamýšlet se nad tím, jak žili obyčejní i výjimeční lidé ve výjimečných časech,“ uvedla Radůza.

Koncertní záznam obsahuje její původní a dříve nevydané písničky, některé zazní samostatně či s její kapelou, kterou tvoří kytarista Josef Štěpánek a perkusista Miloš Dvořáček, ale i s doprovodem symfonického orchestru. Celým hudebním dílem posluchače provází hlas herce Miloše Stránského.

„Radůze se neobyčejně povedlo spojení hudby a slova v silném příběhu o životní lásce. Člověk neměl ani na chvilku čas vydechnout. Napjatě jsem sledoval každý takt jejích písní, či v nitru rezonující slova Miloše Stránského,“ uvedl ředitel SOČRu Jakub Čížek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků