Hlavní obsah
Gustav Klimt: Bauerngarten Foto: Profimedia.cz

Klimtův obraz patřící do roku 1968 NG byl vydražen za 1,5 miliardy

Obraz rakouského malíře Gustava Klimta nazvaný Bauerngarten (Zahrádka) se v Londýně prodal za 47,9 miliónu liber (asi 1,5 miliardy korun). Podle agentury APA se stal třetím nejdražším dílem, jaké se kdy prodalo v evropské aukci. Až do roku 1968 byl přitom tento obraz v majetku Národní galerie v Praze.

Gustav Klimt: Bauerngarten Foto: Profimedia.cz
Klimtův obraz patřící do roku 1968 NG byl vydražen za 1,5 miliardy

Vyvolávací cena Klimtova obrazu Bauerngarten na aukci impresionismu a moderního umění v londýnské síni Sotheby’s byla podle agentury APA 35 miliónů liber. Čtyři uchazeči o toto dílo z roku 1907 nakonec svedli bitvu, která cenu ještě o zhruba třetinu zvýšila.

Pestrobarevné plátno bylo v majetku pražské galerie od roku 1910, kdy ho zakoupil německý odbor předchůdkyně NG za tehdy velmi vysokou cenu osm tisíc korun. Na jaře roku 1968 ho ale Národní galerie vyměnila ve skupině obrazů za několik jiných děl, například za plátno od Édouarda Maneta či dva obrazy od Jana Kupeckého s galerií v Mnichově.

Rakouský malíř Gustav Klimt (1862–1918), jehož otcem byl z Čech pocházející zlatník a rytec, je považován za jednoho z nejvýznamnějších malířů přelomu 19. a 20. století a do historie se zapsal jako spoluzakladatel vídeňské secese a symbolismu. Byl vyhledávaným portrétistou především slavných vídeňských žen, ale také významným krajinářem, dekoratérem a návrhářem nábytku a uměleckých předmětů.

Klimtovy obrazy se v posledních letech prodávají za rekordní sumy, například jeho Portrét Adély Blochové-Bauerové II z roku 1912 byl v roce 2006 vydražen v newyorské síni Christie’s za téměř 88 miliónů dolarů (zhruba 2,25 miliardy korun). Vůbec nejdráže prodaným Klimtovým obrazem je Portrét Adély Blochové-Bauerové I, nazývaný též Dáma ve zlatém, za nějž v roce 2006 v soukromém prodeji zaplatil mediální magnát Ronald Lauder 135 miliónů dolarů (ve dnešním přepočtu asi 3,45 miliardy korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků