Hlavní obsah
Pragerovou největší stavbou je budova bývalého Federálního shromáždění. Foto: ČTK

Karel Prager: architekt, stavitel, vizionář

Letos by se dožil 90 let architekt Karel Prager (1923 až 2001), významná postava české architektury druhé poloviny dvacátého století. Ve Veletržním paláci do 5. ledna představuje pražská Národní galerie bilanční výstavu jeho tvorby – dokumentaci realizovaných staveb i četné projekty.

Pragerovou největší stavbou je budova bývalého Federálního shromáždění. Foto: ČTK
Karel Prager: architekt, stavitel, vizionář

„Jeho největší stavbou je objekt bývalého Federálního shromáždění, dnes nová budova Národního muzea, která přinesla do centra Prahy architekturu svrchovaně moderní, přitom nabitou technologickými novinkami a zároveň vynikajícími uměleckými díly, která architektonický výraz organicky doplnila,“ říká Radomíra Sedláková, spoluautorka výstavy.

Pragerovým dílem je také budova Nové scény Národního divadla, jejíž skleněný plášť navrhl se sklářskými výtvarníky Jaroslavou Brychtovou a Stanislavem Libenským. Poslední desetiletí se Prager věnoval rekonstrukcím pražského Rudolfina a domu U Černé matky boží. V roce 2000 mu byla Obcí architektů udělena čestná cena za celoživotní dílo a přínos architektuře.

Exponáty na výstavě jsou většinou zapůjčeny z archívu Architektonického studia Gama, který Karel Prager v roce 1967 založil, a z majetku pražské Národní galerie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků