Hlavní obsah
 

Jiří Mádl jako První akční hrdina

Absolvent filmové vědy na Univerzitě Palackého v Olomouci Jan Haluza má na kontě řadu amatérských filmů, s nimiž se pravidelně účastnil festivalu Mladá kamera v Uničově. Nyní už nesplňuje uničovskou podmínku věku do 30 let a producent Radim Procházka mu umožnil natočit první profesionální film.

 
Jiří Mádl jako První akční hrdina

K uvedení třicetiminutového snímku První akční hrdina se v kinech připojil další Haluzův snímek První akční dokument. Ze strany distribuční společnosti Bontonfilm jde zřejmě hlavně o pokus dostat do kin krátké filmy, které tam jinak prakticky nemají šanci. Otázkou samozřejmě je, zda naplňují parametry profesionálního filmu a mají diváky čím zaujmout.

První akční hrdina má výtečné herecké obsazení zejména v podobě Jiřího Mádla. Hraje filmového fanouška, jenž zjišťuje, že se stal hlavním hrdinou akčního filmu, který proti jeho vůli vytváří šílený režisér (Jiří Vyorálek) a počítačový operátor (Radim Špaček). Do menší role se podařilo získat i Kryštofa Hádka.

Půlhodinový film má sice s výjimkou hereckých výkonů stále spíše amatérské parametry, nicméně v kinech jsme nejednou svědky horších, zcela diletantských celovečerních filmů.

Druhá část dvojprogramu experiment zpochybňuje mnohem víc. Haluzův střihový snímek První akční dokument chce být odpovědí na tvrzení filmových fanoušků, že Češi neumějí natočit akční film. Zároveň je poctou akčním scénám v českých filmech (většinou komediích) od snímků Oldřicha Lipského přes Václava Vorlíčka k těm od Jana Svěráka.

Ukázky z filmů Limonádový Joe, Kdo chce zabít Jessii, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Adéla ještě nevečeřela, Akumulátor 1 nebo Kuky se vrací komentuje představitelka ženské role v Prvním akčním hrdinovi Lenka Haluzová výkladem, který ale působí pohříchu spíše jako přednáška pro školy než jako zábavný komentář. A do škol také tento střihák patří spíše než na plátna kin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků