Hlavní obsah
Zleva Petra Lorencová (Iri), Nikola Birklenová (Máša), Renáta Klemensová (Olga) Foto: Jiří P. Kříž, Právo

Jdi za svou extází a neohlížej se

Když pražskému kritikovi mezi prsty proklouzne ostravská premiéra a nechce se mu čekat až na Ostravar, který se blíží (28. listopadu až 2. prosince) má ještě naději, že vybrané kousky dovezou ze severu Moravy k Vltavě. Stalo se v případě Kuřaček Anny Saavedry v režii Janky Ryšánek-Schmiedtové.

Zleva Petra Lorencová (Iri), Nikola Birklenová (Máša), Renáta Klemensová (Olga) Foto: Jiří P. Kříž, Právo
Jdi za svou extází a neohlížej se

Jadrnou variaci na Čechovovy Tři sestry uvedlo ND moravskoslezské, kde se hraje ve zkušebně Divadla Antonína Dvořáka, v neděli 28. října ve vyprodaném Divadle Komedie - to prosím na adresu těch, kdo předpovídali, že se ta scéna s novou paní, Evou Bergerovou a jejím Divadlem Company.cz, hned zbortí jak domeček z karet.

Polák tloustne

Ostrava se má čím pochlubit. Ještě týž den Prahu na Nové scéně Národního divadla omráčila Ivanovem Štěpána Pácla. Stejně tak fascinovala S nadějí a bez ní Arény - o osudu komunistické funkcionářky a chartistky Josefy Slánské, Malovaným na skle Divadla loutek, Rodinnou slavností a Na větrné hůrce Bezručů...

Kuřačky z Antona Pavloviče převzaly jména: Olga, Máša, Iri, Natálie, Andrej. Toho hraje jako muže v domácnosti vedle jalově ambiciózní Natálie Vladimír Polák. Tloustne, protože se přejídá, ačkoli mu žena ordinuje likvidační krabičky s dietou a vyslovuje za sestry ona obligátní moudra, že se musí žít, toužit po Moskvě atd.

Jak se žít má, to ví jen Natálie (Kateřina Vainarová). S gesty věčně pubertálního rybízu, v dědictví a odkazu žabičkových grimas esa Terezy Pergnerové usiluje o kariéru moderátorky prostoduché televizní stupidity, kterou jí svěří ředitel-milenec.
Olga Renaty Klemensové je trochu vyprahlá, z toho zoufalá a ve chvilkovém vztahu s jedním z nápadníků Iry vykolejená. Kupodivu k naději. Iri (Petra Lorencová) je nerozhodná, čeká na prince, a oni už nejsou, a jestli byli, nevydrželi na ni čekat.

Vyhození z kola ven

Nejkomplikovaněji řeší hledání partnera Máša. Nikola Birklenová hraje děvče, které ho shání v inzertních rubrikách. Přizpůsobuje se podmínkám nápadníků, až ji snad na dlouho vyléčí schůzka se zakomplexovaně sexistickým, dávného Páralova Pánka z Profesionální ženy připomínajícím Petrem v brilantní skice Igora Orozoviče.

Nelekejte se v Kuřačkách inspirace Čechovem. Je volná, jakkoli svůdná. Rodinka „Prozorovových“ a její satelity jsou našimi současníky. Život je naplňuje nejistotami, pocity ztracenosti a zbytečnosti. Nevědí, jak se ocitli z kola ven a chtěli by se do kruhu vrátit netušíce, že je bludný.

Národní divadlo moravskoslezské Ostrava - Anna Saavedra: Kuřačky. Režie Janka Ryšánek-Schmiedtová, dramaturgie Klára Špičková, scéna Jaroslav Čermák, kostýmy Tomáš Komínek, hudba Mario Buzzi. Premiéra 28. března ve zkušebně Divadla Antonína Dvořáka, psáno z reprízy 28. října v Divadle Komedie Praha.

Celkové hodnocení: 80%

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků