Hlavní obsah
Jan Kříž Foto: Právo-Milan Malíček

Jan Kříž: Jako kluk jsem muzikál vlastně neznal

Jan Kříž (27) vystudoval scénografii a navrhl řadu výprav, ale do povědomí diváků se vepsal jako muzikálový herec. Za Dannyho Zuka v Pomádě získal svou první Cenu Thálie.

Jan Kříž Foto: Právo-Milan Malíček
Jan Kříž: Jako kluk jsem muzikál vlastně neznal

Kolik už máte na kontě muzikálových rolí?

Nemám to přesně spočítané, něco pod pětadvacet. Ale v některé inscenaci jsem měl i víc rolí, takže ono se to nasčítá. Mým prvním muzikálem byla před šesti lety West Side Story v Ústí nad Labem a shodou okolností jsme se v sobotu večer potkali tři z této inscenace – Aleš Briscein, Matouš Ruml a já – a všichni máme Cenu Thálie. Druhá byla Kniha džunglí v Plzni a pak už jsem přešel do Prahy.

Jaké postavení v tom výčtu zaujímá Danny Zuko?

Je to hodně náročná role, ale u Dannyho to diváci ocení – na rozdíl od jiných rolí, kde to není tak vidět. A když po třech hodinách vysokého zpívání a divokého tancování diváci v Kalichu nadšeně tleskají, tak to je fantastický pocit.

Proč jste si vybral právě muzikál?

Já si ho nevybral, on si mě vybral sám metodou nabídka-poptávka. Činoherní role jsem měl zatím jen dvě a přiznám se, že mě mrzí, že si některé činoherní postavy jako muzikálový herec patrně nikdy nezahraju. Vyrostl jsem v Českých Budějovicích na činohře a na opeře, jako kluk jsem muzikál jako žánr vlastně moc neznal. Takže bych k činohře ještě někdy hrozně rád přičichl.

Je Cena Thálie i náplastí na nedávný úraz na scéně?

To asi ne, i když ten úraz mě dost psychicky poznamenal a jsem rád, že to nakonec dopadlo tak dobře. Pro mě je Thálie především potvrzením, že si někdo všiml mého výkonu a označil ho za řemeslně správný. Tuhle potřebnou reflexi je u divadla velmi těžké získat. Proto si moc vážím toho, že lidé, kterých si já velice vážím, považují moji práci za dobrou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků