Hlavní obsah
Zpěvák skupiny Visací zámek Jan Haubert slibuje, že se fanoušci časem dočkají i nového alba kapely. Foto: Michal Straka, Právo

Jan Haubert: Visáči jako U2? Ale kdepak!

Legendární pražská punkrocková kapela Visací zámek oslavila na konci loňského roku 25. výročí existence. Zpěvák Jan Haubert, jinak též VZ1, navíc vydal vzpomínkovou knihu Hluboká orba.

Zpěvák skupiny Visací zámek Jan Haubert slibuje, že se fanoušci časem dočkají i nového alba kapely. Foto: Michal Straka, Právo
Jan Haubert: Visáči jako U2? Ale kdepak!

Prosincový výroční koncert skupiny Visací zámek v pražské Lucerně se podle všeho vyvedl. Nepřipomínal vám památný koncert kapely na Žofíně v únoru 1984?
Atmosféra byla podobná, aspoň pokud si pamatuji. V obou případech jsme si byli vědomi toho, že se jedná o výjimečnou událost s výjimečným programem. A tentokrát záleželo taky na tom, aby dobře dopadla nahrávka. Tehdy na Žofíně jsme asi neměli takovou trému. Ale oba koncerty dopadly podle mého názoru výborně.

A proč se vlastně tahle oslava nekonala tam? Bylo by to stylové.
Nově zrekonstruovaný Žofín není vhodný pro akce jako ta naše. Navíc je tam obrovské nájemné a ke všemu menší kapacita než v Lucerně. Tedy i samotný výběr destinace dopadl dobře.

Čtvrtstoletí na scéně a bez personálních změn je slušná výdrž, která snese srovnání snad jen se světovou ikonou U2.
Hm. Tenhle příměr vyslovil kdysi v Noci s Andělem publicista Jiří Černý. A jelikož se jedná asi o hlavního hudebního kritika v této republice, od té doby všichni jeho slova papouškují. Podobně vytrvalých kapel bez rošád najdeme ale víc. Hned mně napadají třeba ZZ Top.

V loňském roce měla – kromě kulatého výročí vzniku punkového hnutí ve světě – řada českých stálic tohoto žánru rovněž své narozeninové party, na něž sezvala plno souputníků. Ovšem vyjma Visacího zámku. Jak si vysvětlujete tyto absence?
Jednoduše: ostatní kapely nás nezvou proto, že pochopitelně nechtějí být na vlastní oslavě zastíněny jiným souborem, Visáčema.

Možná je to i kvůli tomu, že jste obecně bráni nejprve jako značka VZ – s koloritem, historií, až estrádním způsobem prezentace – a teprve pak jako normální punkovka.
Ano, to je zajímavá úvaha. Ještě se k ní v kapele vrátíme.

Kdy vyjde záznam výročního koncertu na DVD?
Dle posledních zpráv z Monitoru by CD i DVD mělo vyjít první jarní den, tedy v pátek 21. března. Už jsme oba záznamy zhlédli i vyposlechli a zatím to vypadá velmi slibně. Nechci předbíhat, ale už teď mohu vřele doporučit.

Ten koncert konferovala Lenka Kořínková. Kde jste ji vlastně po letech vyštrachali?
Já bych nemluvil o štrachání. Prostě jsme jí zatelefonovali a snadno se dohodli. Kdysi účinkovala v dokumentu Petra Zelenky Visací zámek 1982–2007 a my jsme zmiňovaný narozeninový koncert koncipovali právě podle tohoto vizionářského filmu. Tudíž Lenka jako údajná majitelka práv na vše kolem naší skupiny samozřejmě nemohla chybět.

Před nedávnem spatřila světlo světa tvá vzpomínková kniha Hluboká orba. Můžeš ji představit?
V knize se prolínají především vzpomínky na léta od vzniku formace po revoluci s deníkovým záznamem roku 2002. Deník zachycuje hlavně koncerty, ale i jiné důležité události toho období, třeba povodně nebo zápasy Bohemky. Přátelé mi říkají, že se při jeho četbě svíjejí smíchy. To rád slyším.

Právě tvůj oblíbený fotbalový klub Bohemians 1905, který se před časem podařilo nejvěrnějším zvednout z popela, je zase zpět v nejvyšší soutěži. Nestanou se teď Visáči jeho vlivným sponzorem?
My už jsme „klokanům“ přispěli před časem koncertem v pražském klubu Roxy, tedy v době, kdy bylo klubu nejhůř. Další sponzorování klasického typu není v plánu, snad vyjma pravidelných návštěv všech jejich zápasů včetně neodmyslitelné konzumace piva a párků tamtéž.

Dočkáme se vbrzku nové desky Visacího zámku?
Jelikož teď máme plno práce se zmiňovaným mixem z Lucerny, pomýšlet na další desku se mi zdá přece jenom předčasné. Ale pár hudebních i textových nápadů už mám a doufám, že zbylá čtyřka rovněž. Snad tedy ještě něco nového zplodíme.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků