Hlavní obsah

I čeští hudebníci už žádají prodloužení autorských práv na 70 let

Evropští hudebníci chtějí prodloužit autorská práva ke svým nahrávkám z nynějších 50 na 70 let. Také čeští umělci v pátek vyzvali vládu, aby v rámci předsednictví EU podpořila přijetí nové směrnice, která by to umožnila, informovala ředitelka české pobočky Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) Petra Žikovská.

I čeští hudebníci už žádají prodloužení autorských práv na 70 let

Hudebníci tvrdí, že na sklonku kariéry přicházejí o příjmy například z vysílání svých raných hudebních děl v rozhlasu či televizi. Petici za prodloužení doby ochrany u hudebních nahrávek podle Žikovské podepsalo již více než 38 000 umělců z celé Evropy a téměř tisíc hudebníků z Čech. Žikovská míní, že česká vláda má nyní jedinečnou příležitost přispět k přijetí směrnice, která umožní hudebníkům prodloužit ochranu jejich práv na 70 let.

"Zástupci evropského hudebního trhu upozorňují českou vládu na naléhavost celé situace. Pokud česká vláda nebude jednat, legislativa, jež by evropským hudebníkům přinesla spravedlivé odměny, může být na několik dalších let zapomenuta," upozornila Žikovská.

Práva ke svým prvním hudebním nahrávkám podle Žikovské každoročně ztrácí stále více evropských umělců. "Pro hudebníky v seniorském věku to přináší ztrátu příjmů, které zejména v tomto životním období tolik potřebují," podotkla Žikovská.

Evropský parlament v dubnu podpořil návrh na prodloužení autorských práv u hudební produkce z 50 na 70 let. Studie totiž ukázaly, že množství hudebníků či zpěváků začíná svou kariéru brzy po dvacátém roce věku. Pokud by ale autorská práva byla jen 50 let, jako je tomu nyní, pak by jim vypršela ve věku 70 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků