Hlavní obsah

Gnu stojí stále na špici tuzemského hard coru

Ironicky nazvaná deska Album epochal potvrdila, že Gnu zůstávají na špičce scény tuzemského hard core noisu. Osmadvacetiminutové album oplývá nejen silou a důrazem, ale také nápady. Brutalitu zdůrazňují přerývaný rytmus bicích i surový zvuk zkreslené baskytary a bouřící kytary, které občas zahoukají ve zpětné vazbě. Žádné z písní však nechybí melodický nápad.

Gnu stojí stále na špici tuzemského hard coru

Album přináší nekompromisní důraz, otevírá ji houkáním začínající Arcif s klopotným přerývaným rytmem, po které přijde neúprosná píseň Jen malej tvor, v níž hraje prim nabroušená jedovatá kytara. Deska ale nabízí také decentnější skladby, byť jde o jemnost v rámci pojetí kapely.

Avšak píseň Spal to srdce má melodičtější nejen kytarový doprovod, jaký se objevuje už v K věci, byť v něm basa drnčí fuzzem, ale také zpěv. Podobně pojatý je až na kratičké pasáže i uvolněnější French song, v němž po většinu času není ani baskytara obligátně zkreslená. A závěrečné Moc hodnej ani ne je ve sloce vysloveně odlehčené, i když onen příklon k písničkářství trochu dělá problém baskytaristovi Adamovi u mikrofonu.

Texty reflektují stárnutí

Album epochal však neodhaluje jen schopnost kapely napsat chytlavou píseň, ale taky to, že se kapela vyrovnává s plynutím času. Jasně to ukazuje píseň Z. I. Europe se sloganem Neser boha se svým stářím a textem Tady to končí, v díře v severních Čechách, tady to končí, chci žít v tehdejší současnosti.

I úvodní Arcif přináší hořké vyrovnání - tentokrát s koncem adolescence: Pojď starej, pojď starej, dospělej muž, největší nuda.

Téma neúprosného plynutí času prostupuje celou desku, H. P. F. S. začíná slovy Zas ten čas, zas ten čas... rychlejší než dny a French song hořký symbol stárnutí - tloušťku: Nejsem dobrej člověk, nejsem nic, život mě dohnal na půl cesty. Mám jen svý kila.

Stárnutí je zejména pro exponenty důrazného a expresivního hard core těžké. Styl dovádí do důsledků adolescentní vzpouru punku, jenomže přetrvávající vzpoura proti všem působí trapně. Gnu však nemlátí bezhlavě kolem sebe a dokáží se reflektovat sami, takže jejich tvorba neztrácí působivosti.

 

Gnu: Album epochal

28 minut, Silver Rocket

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků