Hlavní obsah

Gabriel García Márquez už nic nenapíše, tvrdí jeho agentka

Gabriel García Márquez, jehož magický realismus nejen v knize Sto roků samoty nepřestává dodnes fascinovat milióny čtenářů po celém světě, je na pokraji tvůrčích sil. Nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1982 to avizoval naposledy loni a teď to potvrdila i jeho agentka. Podle ní už nic nenapíše.

Gabriel García Márquez už nic nenapíše, tvrdí jeho agentka

„Nemyslím, že García Márquez ještě něco napíše,“ řekla chilskému listu La Tercera Carmen Balcellsová, čímž vyvrátila loňské spekulace o brzkém vydání nového titulu.

Dvaaosmdesátiletý Kolumbijec ostatně přiznal tvůrčí krizi sám na prosincovém knižním festivalu v Mexiku. „Dá to spoustu práce napsat knihu,“ řekl s tím, že rok 2005 byl vůbec prvním v jeho kariéře, kdy po celou dobu nenapsal jediný řádek. „Se svými zkušenostmi bych mohl bez problémů napsat novelu, ale lidé by poznali, že v tom není srdce,“ dodal.

Márqueze proslavily romány a novely Sto roků samoty, Láska za časů cholery, Kronika ohlášené smrti, Zpráva o jednom únosu, Zlá hodina, Podzim patriarchy či Dobrodružství Miguela Littína v Chile. Napsal také množství povídek a novinových příspěvků. Jeho poslední knihou byla novela Na paměť mým smutným courám z roku 2004, které se dostalo rozporuplného přijetí.

V rukopisu má údajně spoustu materiálu. Navíc se po vydání jeho autobiografie z ranných let Žít, abych mohl vyprávět, která vyšla před sedmi lety, tvrdilo že budou následovat další dva díly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků