Hlavní obsah
Francouz Cyprien N'Tsaï Foto: kytaranapriczanry.cz

Festival kytar uvítá brazilské duo Guanduo, Francouze či Američanku Janet Robinovou

Festival Kytara napříč žánry představuje tento nástroj ve všech žánrech a podobách. Začíná 14. října v pražské Ville Pellé a poté bude putovat po českých městech.

Francouz Cyprien N'Tsaï Foto: kytaranapriczanry.cz
Festival kytar uvítá brazilské duo Guanduo, Francouze či Američanku Janet Robinovou

V Praze zahájí festival brazilské duo Guanduo a kyrgyzsko-česká kytaristka Julie Šupíková. Festival pak navštíví Černošice, Kutnou Horu, Pardubice, Tábor, Varnsdorf nebo Chýni.

Vystoupí americká písničkářka Janet Robinová, mladý francouzský kytarista Cyprien N'Tsaï a fenomenální jednoruký chilský kytarista Andrés Godoy.

„Na festivalu se bude také slavit, své narozeniny zde oslaví třiadevadesátiletý kytarový matador Jiří Jirmal a patnáct let na scéně si připomene kapela Njorek. Kytara patří neodmyslitelně i k romské hudbě, jeden z večerů je proto věnován mladým romským talentům. Návštěvníky festivalu potěší známý kreslíř Jiří Slíva, který se na jeden večer sám chopí kytary. Konzervatoř v Pardubicích přivítá 8. listopadu 6. ročník kytarové soutěže SAI,” uvedla za pořadatele Anna Vašátková.

„Vstupujeme do druhé dekády a jsem rád, že Kytara napříč žánry má stále co říci hudbymilovnému publiku,” dodal zakladatel a pořadatel festivalu Stanislav Barek, sám aktivní profesionální kytarista a pedagog. „Jsem rád, že letos můžeme vzdát hold velkému mistrovi evropské kytary Jiřímu Jirmalovi, představit zajímavé interprety od nás i ze zahraničí a ukázat, že ani na první pohled těžké handicapy nezabrání člověku na cestě za životním posláním.”

I s handicapem jde cokoliv

Jednoruký Chilan Andrés Godoy vystoupí jak v sólových recitálech, tak s českým handicapovaným hráčem na hackbrett Janem Cikrtem, aby dokázali, že cesta k hudbě nezná žádné překážky. Při koncertech nazvaných I s hadicapem to jde se k nim 3. listopadu v Chýni a 5. listopadu v pražském Paláci Akropolis přidá také zrakově postižená zpěvačka Martina Míková a kytarista Stanislav Barek.

Jedním z vrcholů letošního ročníku má být koncert, kterým se 17. listopadu v Sukově síni pražského Rudolfina rozloučí s aktivním koncertováním a zároveň oslaví 93. narozeniny jinak stále činorodý doyen evropské kytary Jiří Jirmal. Na pódium i do auditoria mu přijdou vzdát hold jeho četní žáci, kolegové a obdivovatelé, v čele s Pavlem Steidlem, Miloslavem Klausem, Stanislavem Barkem a moderátorem Alešem Bendou. Se zcela jiným nástrojem pak na pódiu překvapí Antonín Konrády.

Předprodej vstupenek a podrobnosti najdete na www.kytaranapriczanry.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků