Hlavní obsah
Ivan Hlas, který v Divadle ABC spolupracoval už na muzikálu Šakalí léta, prý ke Smetanově dílu přistupoval s úctou. Foto: Lukáš Táborský, Právo

Divadlo ABC připravuje hity Bedřicha Smetany v úpravě Ivana Hlase

Komediální muzikál s názvem Bedřich Smetana: The Greatest Hits se objeví na prknech Divadla ABC už 17. března. Nejslavnější Smetanovy melodie upravili a nově zaranžovali muzikanti Ivan Hlas s Jiřím Janouchem. Autorský projekt, zaměřený na hudebního českého velikána, vytvořil režisér Petr Svojtka s dramaturgem Jiřím Janků.

Ivan Hlas, který v Divadle ABC spolupracoval už na muzikálu Šakalí léta, prý ke Smetanově dílu přistupoval s úctou. Foto: Lukáš Táborský, Právo
Divadlo ABC připravuje hity Bedřicha Smetany v úpravě Ivana Hlase

Na jevišti se objeví například Pavel Juřica, Lucie Pernetová, Veronika Kubařová, Veronika Gajerová, Roman Říčař, Michal Slaný, Hanuš Bor, Zdeněk Vencl, Jiří Klem a jako speciální host také Ivan Hlas.

"Zábavná podívaná s živou kapelou, písničkami, tanci i šermy vypráví o fiktivním divadelním souboru, který musí pro finanční záchranu divadla urychleně nazkoušet nové představení sestavené ze všech devíti Smetanových oper. Vyhovět požadavku japonského grantu a poskládat klasikovo dílo do jednoho velkolepého večera není však vůbec snadné," uvedla k tomu mluvčí projektu Magdalena Bičíková.

Melodie Smetany jsou notoricky známé, ale geniální

Režiséra a uměleckého šéfa MDP Svojtku prý vždy bavily travestie, které si pohrávají s vážnými předlohami a nedotknutelnými ikonami. Společně s Jiřím Janků už vytvořil autorské projekty jako Monty Pythonův létající kabaret, Viktor K. aneb Český národ neskoná a divadelní reality-show Superčlověk. Podle dramaturga Janků jsou Smetanovy melodie nejen notoricky známé, ale především stále geniální.

Hra Bedřich Smetana: The Greatest Hits tak bude pokračovat v tradici divácky oblíbených komedií, jako byla Šakalí léta, Pan Kaplan má třídu rád, Saturnin, České vánoce a dalších projektů MDP. Herci v nich nejen hrají, ale předvedou divákům i svůj talent jako zpěváci a muzikanti.

Ivan Hlas, který v Divadle ABC spolupracoval už na muzikálu Šakalí léta, prý ke Smetanově dílu přistupoval s úctou. "Nejradši mám jeho prosté písničky jako Letěla bělounká holubička nebo Věrné milování, Jiří Janouch dělal na těch složitějších," podotkl známý muzikant a písničkář. Smetanovy árie tak podle něj zazní jednou jako reggae, jindy jako rock-and-roll, song a la Beatles či balada ve stylu skupiny Queen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků