Hlavní obsah
Robert De Niro Foto: Michael Zorn, ČTK/AP

Divadelní cenu Tony dostal Harry Potter, De Niro útočil na Trumpa

Americký oscarový herec Robert De Niro využil udílení divadelních cen Tony ke kritice prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, kterého opakovaně počastoval vulgarismem. Filmová hvězda De Niro patří v uměleckých kruzích k nejhlasitějším odpůrcům republikánské hlavy státu.

Robert De Niro Foto: Michael Zorn, ČTK/AP
Divadelní cenu Tony dostal Harry Potter, De Niro útočil na Trumpa

„Chci říct jediné. Fuck Trump,” řekl na úvod De Niro a následně na znamení vítězství zvedl ruce. Slovní obraty s použitím anglického fuck mají jako nadávka mnoho urážlivých významů, které adresáta mimo jiné posílají na nejhorší myslitelná místa. Publikum De Nirova slova ocenilo pochvalným křikem a potleskem ve stoje. „Už dávno nejde o to říct pryč s Trumpem, ale je třeba poslat Trumpa do ...,” dodal herec.

Poté de Niro pokračoval v uvedení písničkáře Bruce Springsteena, což doprovodil výzvou k účasti na listopadových parlamentních volbách, neboť jde o pravdu, transparentnost a charakternost vlády.

Televize vulgarismy hlídá

Zatímco lidé přítomní v sále použití vulgarismu jasně slyšeli, televize CBS v kritickém momentu přenos zvuku ztlumila. V USA je totiž několik let běžné, že jsou živé přenosy o několik vteřin zpožděné, aby bylo možné případné nevhodné průpovídky vystřihnout, poznamenala agentura DPA. I tak je ale možné na internetu původní záznam dohledat.

Americkou divadelní cenu Tony za nejlepší novou hru v neděli v New Yorku získal dvoudílný kus Harry Potter a prokleté dítě. Dílo, uváděné v divadle Lyric Theatre na Broadwayi, bodovalo také v pěti dalších kategoriích, mimo jiné nejlepší režisér hry.  Děj hry, kterou napsal britský dramatik a scenárista Jack Thorne, se odehrává 19 let poté, co skončil románový příběh o čaroději Harrym Potterovi. Thorne na hře spolupracoval s autorkou potterovské série J.K. Rowlingovou a režisérem Johnem Tiffanym.

Nejvíce cen Tony, deset, si odnesl muzikál The Band's Visit (Kapela přijela). Muzikál vznikl podle stejnojmenného izraelského filmu z roku 2007 o skupině egyptských hudebníků, kteří omylem dorazili do špatného izraelského města. Jako nejlepší herec v hlavní roli byl vyhlášen Andrew Garfield, představitel mladého homosexuála s nemocí AIDS v dramatu Tonyho Kushnera Angels in America (Andělé v Americe). Čtyřiatřicetiletý Garfield je známý například z filmu Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, za nějž dostal nominaci na Oscara.

Cenu Tony pro nejlepší herečku v hlavní roli získala Glenda Jacksonová za výkon ve hře Tři velké ženy amerického dramatika Edwarda Albeeho.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků