Hlavní obsah
Vladimír Darjanin Foto: Michaela Říhová, Právo

Darjanin měl předběžně kývnout na účast ve vládě

Generální komisař české účasti na světové výstavě Expo 2005 v Japonsku, režisér Vladimír Darjanin předběžně kývl premiéru Jiřímu Paroubkovi na návrh, že by mohl být novým ministrem kultury. Právu to potvrdily dobře informované zdroje.

Vladimír Darjanin Foto: Michaela Říhová, Právo
Darjanin měl předběžně kývnout na účast ve vládě

Sám Darjanin se ke svému případnému vládnímu angažmá odmítá vyjádřit. Přes svou mluvčí z pražské kanceláře Expa Martinu Hončíkovou pouze vzkázal, že informace nebude komentovat. "Jde zatím o zprávy z tisku, nikoli o oficiální vyjádření premiéra," tlumočila Právu Darjaninovo stanovisko Hončíková. Připomněla, že generální komisař je nyní v Japonsku.

Informace o možné nominaci dalšího nestraníka do Paroubkovy vlády vyvolala v soc. dem. vesměs kladné reakce. Pouze kuloárově někteří poslanci uvádějí, že by do uvolněného vládního křesla měl usednout člen strany.

Zeman k volbě zdrženlivý

"Domnívám se, že kultura je velmi specifické prostředí, takže pro takovou funkci je daleko důležitější, aby nový ministr byl člověk, který je s kulturou profesně spjat a bude také tímto prostředím akceptován," řekl Právu šéf poslaneckého klubu Michal Kraus. Podle něj je důležitější to, zda bude nový ministr kultury ochoten respektovat vládní programové prohlášení než stranická příslušnost k soc. dem. Posouzení odborných kvalit by mělo mít rovněž podle místopředsedy strany Petra Víchy přednost před stranickou příslušností. "Já v tom nevidím nic neobvyklého," řekl ČTK.

Zdrženlivost k možné nominaci Darjanina zachoval bývalý šéf soc. dem. a expremiér Miloš Zeman. ČTK řekl, že jmenování ministrů je v kompetenci premiéra. Připomněl, že on sám proti nestraníkům nikdy nebyl a v jeho vládě byli ministry spravedlnosti.

Právě Zemanova vláda v lednu 2002 jmenovala Darjanina generálním komisařem světové výstavy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků