Hlavní obsah
Vítězná fotografie bojujících samců jespáků Foto: Ondřej Pelánek

Čtrnáctiletý Čech zvítězil v prestižní fotografické soutěži

Čtrnáctiletý Ondřej Pelánek zvítězil v prestižní mezinárodní fotografické soutěži Wildlife Photographer of the Year v kategorii mladých fotografů do 18 let. Porotu zaujal snímkem bojujících ptáků jespáků, který pořídil v Norsku. Výsledky zveřejnilo pořádající londýnské Přírodovědné muzeum.

Vítězná fotografie bojujících samců jespáků Foto: Ondřej Pelánek
Čtrnáctiletý Čech zvítězil v prestižní fotografické soutěži

Ondřej Pelánek patří spolu se svým otcem Martinem mezi kmenové fotografy České společnosti ornitologické. Oceněný záběr pořídil na poloostrově Varanger v severním Norsku. Jsou na něm dva soupeřící samci jespáka bojovného.

„Vítězný snímek jsem zachytil téměř o půlnoci, když už cestou a polárním dnem znavený táta spal,” přiblížil okolnosti pořízení záběru Pelánek.

Ptáci jespáci bojovní žijí přes léto na severu Evropy. Svůj název získali právě podle šarvátek, které samci svádějí v období tokání. Roztahují přitom pernaté límce na svém krku a dělají proti sobě výpady zobákem. Na zimu jespáci odlétají na jih, přičemž pravidelně migrují i přes Českou republiku, kde však nehnízdí.

Vítězná fotografie bojujících samců jespáků

Foto: Ondřej Pelánek

Mezinárodní soutěž Wildlife Photographer of the Year hodnotí odborná porota ve dvou věkových kategoriích. Na vítěze mladší 18 let čeká kromě ocenění také finanční odměna ve výši tisíc liber.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků