Hlavní obsah

Český kaskadér z filmu Hell Boy 2 nominován na americkou cenu

Český kaskadér Jan Petřina byl nominován na americkou cenu Taurus, obdobu hereckých Oscarů. Nominaci získal spolu s několika americkými a čínskými kaskadéry za americký snímek Hell Boy 2, který se natáčel v Maďarsku, řekl šéf společnosti Filmka a bývalý zápasník Ladislav Lahoda.

Český kaskadér z filmu Hell Boy 2 nominován na americkou cenu

"Je to už v pořadí devátá nominace pro některého z našich členů. I v letech 2001 a 2003 jsme stáli 'na bedně', ale zatím jsme na hlavní cenu nedosáhli," dodal Lahoda.

Tým Filmky se v sobotu 16. května v Hollywoodu zúčastní oficiálního vyhlášení. "Nominace se vztahuje na kategorii Best Fight, neboli Nejlepší bojovou scénu," řekl Lahoda. Petřina byl podle něj nominován ještě s několika americkými a čínskými kolegy jako tým, takže je naděje na toto ocenění větší. Připomněl, že v uplynulých letech byli jeho svěřenci nominováni za výkony v amerických filmech Ponorka U-571 a Šanghajští rytíři.

Blade, Van Helsing, Titanic, Rudý baron...

Tvrdí muži z Filmky se však podíleli i na snímcích Hartova válka, Van Helsing, Blade, Rudý baron a sérii Mladý Indiana Jones. Triumfovali v americkém filmu Příběh rytíře, kdy potvrdili své umění v soubojových scénách. Dvojníci herců padali z koně pod přímým nárazem - a jelikož se američtí kaskadéři zranili, spočívala hlavní tíha na těch českých.

Výkony Čechů ocenil před lety režisér velkofilmu Titanic James Cameron. Spolu s anglickými, americkými a mexickými kaskadéry se tehdy natáčení zúčastnilo i 20 členů pražské Filmky. Jeli tam původně na tři týdny a nakonec zůstali šest měsíců. Možná nebezpečí prý eliminovala třeba i dvoutýdenní příprava. Lahoda před premiérou Titaniku v Praze uvedl, že byli využíváni v nejnebezpečnějších scénách, především k pádům do vody. Právě tyto výkony jim otevřely dveře k hollywoodským produkcím.

Čeští kaskadéři se koncem 90. let objevili i v bondovce Jeden svět nestačí a hráli i v pokračování Casino Royale. Spolupracovali na historickém filmu Johanka z Arku francouzského režiséra Luka Bessona. I tam se bojovalo tělo na tělo, i když létající šípy byly do filmu nakopírovány digitálně. Také v americkém filmu Triple X, jehož natáčení poznamenala v dubnu 2002 na Vltavě smrt amerického kaskadéra, účinkovali domácí profesionálové v čele s bývalým judistou Petrem Jáklem.

"Práce však v posledních letech vzhledem k odlivu zahraničních štábů, které se vinou neexistence daňových pobídek zaměřují na okolní země, ubývá," posteskl si Lahoda. V těchto dnech se spolu se svými svěřenci věnuje nebezpečným scénám v americkém válečném velkofilmu Red Tails, který se začal v polovině dubna natáčet v letňanských ateliérech Prague Studios.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků