Hlavní obsah
Petr Stolín a Alena Mičeková převzali Českou cena za architekturu. Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Českou cenu za architekturu dostala školka

Hlavním vítězem soutěže Česká cena za architekturu se stali Petr Stolín a Alena Mičeková, podle jejichž návrhu byla postavena mateřská škola v Nové Rudě na okraji Liberce. Navrhli neobvyklou stavbu zakrytou jakoby za závojem ze sklolaminátu.

Petr Stolín a Alena Mičeková převzali Českou cena za architekturu. Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Českou cenu za architekturu dostala školka

Porota uvedla, že na ni zapůsobila „jednoduchost a zdrženlivost uspořádání budovy školky, stejně jako využití prostředků, díky nimž se architektům podařilo realizovat projekt poskytující komplexní prostorový zážitek”.

Ve finále porota vybírala mezi šesti stavbami, etablovaly se ze 34 nominovaných prací. Celkově se o cenu letos ucházelo 186 děl dokončených v posledních pěti letech. Všechna oceněná díla Česká komora architektů vystaví od 12. do 22. prosince v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze.

Autoři z ateliéru Petr Stolín architekt navrhli novostavbu mateřské školy na pozemku v těsném sousedství historické budovy střední školy a několika rodinných domů. Podle poroty vytvořili prostor poskytující dětem, svobodu, ke které přispívá nejen snadný pohyb mezi interiérem a exteriérem, ale také třeba vrstvení průsvitných fasád.

Mateřská škola Nová Ruda

Foto: Česká cena za architekturu

Objekt je zděná stavba s fasádou ze sklolaminátu, která je celá obehnána ocelovou konstrukcí s pochozími rošty, které nesou druhou vrstvu sklolaminátové stěny. Interiér je řešen jako spojitý prostor, který je velkými okny vizuálně propojen s exteriérem. Budova školky je podle porotců „překvapivá, záhadná a zároveň současná”.

Ocenění za výjimečný počin dostalo Centrum současného umění DOX v Praze za přínos pro architekturu a výtvarné umění. ”Celý areál DOX lze považovat za příklad kvalitní současné české architektury - od přestavby bývalé holešovické továrny podle projektu Ivana Kroupy, přes dřevěnou vzducholoď Gulliver autorů Martina Rajniše a Leoše Války, až po multifunkční sál podle návrhu architektonického studia Petr Hájek Architekti,„ uvedla Akademie České ceny za architekturu, která tuto cenu v rámci soutěže udílí.

A loni dokončený multifunkční sál DOX+ dostal i jedno z pěti čestných ocenění Finalista České ceny za architekturu 2019. Porota také ocenila rekonstrukci hospody se sálem v Máslovicích od Atelieru Bod Architekti - architektonické řešení je podle porotců ”ve všech ohledech vyvážené, jednoznačné a střídmé„. Rekonstrukce dostala i cenu za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků