Hlavní obsah

České lvy vyhlásí ČFTA 2. března 2013

Ze tří desítek celovečerních hraných snímků, které měly premiéru v letošním roce, budou letos vybírat členové České filmové a televizní akademie (ČFTA). Moderátory nominačního i hlavního večera Českých lvů odtajní akademie 19. prosince, nominace oznámí v sobotu 2. února a dvacátý ročník vyvrcholí předáním křišťálových sošek 2. března.

České lvy vyhlásí ČFTA 2. března 2013

"V případě dvou koprodukčních snímků bylo rozhodnuto, že nemohou být zařazeny do hlasování, protože nemají české tvůrčí zastoupení v žádné z kategorií režie, scénář, herec či herečka v hlavní roli. Jsou jimi slovensko-česká Love a polsko-česká Yuma," oznámila produkční Otilie Semorádová z ČFTA.

V kategorii dokumentů se o Českého lva bude ucházet 15 titulů. "Celkem se tedy nadcházející hlasování týká pětačtyřiceti celovečerních snímků, což překonává ročník loňský a vyrovnává dosavadní rekord ročníku 2009," dodala.

Podle výkonného ředitele prezidia ČFTA Petra Vachlera zůstane i letos stejně jako v předchozích ročnících zachován princip pěti nominací, které se během finálového večera v souladu s druhým kolem hlasování zúží na tři, než bude vyhlášen vítěz. Podstatně větší příležitost k nominacím a oceněním budou mít od letošního ročníku české dokumenty.

"Po několika letech jednání na prezidiu ČFTA a podrobných analýzách podmínek ve světě jsme se přiklonili k závěru, že se dokumenty budou účastnit i kategorií kamera, zvuk, střih a hudba. Tento systém funguje například ve Francii, Německu, Polsku či Velké Británii," dodal Vachler.

Konkurenční ceny v lednu

Obdobné Ceny české filmové kritiky vstoupí do třetího ročníku 26. ledna. Průvodkyní tohoto večera s vyhlášením vítězů v pražském Divadle Archa bude Aňa Geislerová. V uplynulých dvou letech rozhodovalo vždy kolem pěti desítek filmových kritiků a publicistů, s podobným počtem se počítá i pro letošní ročník. Vybírat budou ze tří desítek celovečerních hraných filmů a 14 dokumentů, které byly letos uvedeny do kin.

Sdružení českých filmových kritiků, které se do budoucna stane vyhlašovatelem a organizátorem těchto cen, bude mít jakožto nová profesní organizace novinářů a publicistů plně pod kontrolou organizaci hlasování třetího ročníku, bude garantem jeho nezávislosti. Vyhlášení nominací, které vzejdou z prvního kola hlasování, se předpokládá začátkem ledna 2013.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků