Hlavní obsah
Režisérka Chloe Zhao (vlevo) s herečkou Frances McDormandovou při natáčení filmu Země nomádů. Foto: Uncredited, ČTK/AP

Cenu BAFTA za nejlepší film získala Země nomádů

Ceny BAFTA za nejlepší film, herečku i režii získal v neděli snímek Země nomádů. V road movie čínské režisérky Chloé Zhao hraje Američanka Frances McDormandová šedesátnici, která cestuje napříč Amerikou v dodávce. Cenu BAFTA za nejlepšího herce má 83letý Anthony Hopkins, který ve filmu The Father (Otec) ztvárnil starého muže zápasícího s demencí.

Režisérka Chloe Zhao (vlevo) s herečkou Frances McDormandovou při natáčení filmu Země nomádů. Foto: Uncredited, ČTK/AP
Cenu BAFTA za nejlepší film získala Země nomádů

Drama Země nomádů je částečně fikce o komunitě seniorů na cestě napříč Amerikou v karavanu. Kromě zmíněných tří cen si od akademie odneslo ještě cenu za nejlepší kameru.

"To, jak zacházíme s našimi starými lidmi, říká hodně o tom, kdo jsme jako společnost, a musíme to dělat lépe," řekla Chloé Zhaoová. Ta se po Kathryn Bigelowé v roce 2010 stala teprve druhou ženou, která tuto cenu za nejlepší režii získala. Její Země nomádů je favoritem i letošních amerických Oscarů.

Film francouzského režiséra Floriana Zellera The Father obdržel kromě ceny pro nejlepšího herce i cenu za nejlepší adaptovaný scénář.

Francouzský režisér Florian Zeller při přenosu udělování cen BAFTA. Zeller natočil film The Father a Anthonym Hopkinsem v hlavní roli.

Foto: Bafta, Reuters

Cenu za nejlepší animovaný film a za nejlepší hudbu získal snímek studia Pixar Soul (Duše). Nejlepším neanglickojazyčným snímkem se stala satira Chlast dánského režiséra Thomase Vinterberga. Nejlepší původní scénář měla podle poroty černá komedie Nadějná mladá žena, která si odnesla i ocenění pro nejlepší britský film.

Letošní slavnostní udílení britských filmových cen BAFTA se z tradičního únorového data posunulo o dva měsíce kvůli pandemii covidu-19 a konalo se virtuálně. Svůj plánovaný vstup do ceremoniálu v londýnské Royal Albert Hall zrušil kvůli státnímu smutku po pátečním úmrtí manžela královny Alžběty II. prince Philipa jeho vnuk princ William. Přenos začal poctou princi Philipovi, který se v roce 1959 stal prvním prezidentem akademie.

Vítěze jednotlivých kategorií chodili na scénu oznamovat osobnosti jako herec Hugh Grant nebo herečka a zpěvačka Prijanka Čoprová Jonasová. Laureáti si je ale nepřicházeli osobně převzít a v hledišti jim netleskalo žádné publikum.

O ceny BAFTA se může ucházet jakýkoli film, který se v daném roce promítal v britských kinech. Podobně jako Zlaté glóby jsou i ceny BAFTA vnímány jako předzvěst Oscarů, kteří se budou udílet za dva týdny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků